Aktivt företag
Speed & Autoteknik Stockholm AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva bilrepartioner, byggande av tävlings- bilar, trimmning av bilar, renovering av bilar, försäljning av reservdelar och tillbehör.
- Registrerat
- 6 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Enköpings-Näs 15 Klockarbacken
- Postnummer & ort
- 74592 ENKÖPING
- Registrerat namn
- Speed & Autoteknik Stockholm ABReg 2013-12-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
254 tkr
▼ 0,8 %Årets resultat
-99 tkr
▼ 760,1 %Tillgångar
57 tkr
▼ 43,3 %Eget kapital
-251 tkr
▼ 65,0 %Soliditet
-442,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
7 tkr
▼ 85,6 %Totala skulder
307 tkr
▲ 22,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 253 849 | 255 884 | 363 120 | 281 799 | 283 320 |
| Övriga externa kostnader | 28 385 | 25 444 | 30 050 | 28 300 | 32 020 |
| Personalkostnader | 756 | 11 163 | 8 778 | 7 829 | 11 574 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −98 878 | −11 485 | 20 180 | −57 858 | −75 755 |
| Resultat e. fin. poster | −98 809 | −11 488 | 20 345 | −57 960 | −75 755 |
| Resultat före skatt | −98 809 | −11 488 | 20 345 | −57 960 | −75 755 |
| Årets resultat | −98 809 | −11 488 | 20 345 | −57 960 | −75 755 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 0 | 38 000 |
| Omsättningstillgångar | 56 691 | 100 004 | 58 192 | 92 059 | 103 412 |
| Kassa & bank | 6 894 | 47 874 | 656 | 24 425 | 3 187 |
| Summa tillgångar | 56 691 | 100 004 | 58 192 | 92 059 | 141 412 |
| Eget kapital | −250 743 | −151 934 | −140 446 | −160 791 | −102 831 |
| Långfristiga skulder | 290 794 | 212 980 | - | −1 | - |
| Kortfristiga skulder | 16 640 | 38 958 | 198 638 | 252 851 | 244 243 |
| Soliditet (%) | -442,3 % | -151,9 % | -241,3 % | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 363 tkr (2023) till 254 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 99 tkr, en nettomarginal på −38,9 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−251 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 12 % av bolagen med samma huvudbransch, allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−39,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−38,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−2,7 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
3,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Enköping
Andra registrerade bolag med säte i Enköping.
- 10ans byggtjänst ABAB
- 12Konsult ABAB
- 2 Transform ABAB
- 24karat Taxi ABAB
- 2geeks handelsbolagHB
- 36th Gym ABAB
- 3D Solution CM ABAB
- 4 Elements Dance Productions HandelsbolagHB