Aktivt företag
Speed Consulting AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva teknisk konsultverksamhet inom fordonselektronik & mjukvara samt därmed förenlig verksamhet. Utveckling av mekaniska prototyper, samt äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 augusti 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 43655 HOVÅS
- Registrerat namn
- Speed Consulting ABReg 2019-08-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 47,1 %Årets resultat
347 tkr
▲ 517,2 %Tillgångar
1,0 mkr
▲ 32,7 %Eget kapital
680 tkr
▲ 27,6 %Soliditet
66,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
262 tkr
▲ 281,9 %Totala skulder
342 tkr
▲ 44,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 422 455 | 966 790 | 1 270 723 | 403 034 | 1 216 273 |
| Övriga externa kostnader | 46 663 | 38 261 | 47 039 | - | - |
| Personalkostnader | 937 022 | 857 799 | 900 209 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 435 968 | 69 890 | 323 475 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 436 672 | 70 597 | 324 156 | −104 681 | 425 203 |
| Resultat före skatt | 436 672 | 70 597 | 324 156 | - | - |
| Årets resultat | 346 865 | 56 200 | 257 392 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 46 786 | 6 786 | 6 786 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 975 032 | 763 382 | 730 721 | - | - |
| Kassa & bank | 261 586 | 68 501 | 407 623 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 021 818 | 770 168 | 737 507 | - | - |
| Eget kapital | 679 736 | 532 871 | 526 671 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 342 082 | 237 297 | 210 836 | - | - |
| Soliditet (%) | 66,5 % | 69,2 % | 71,4 % | 74,7 % | 63,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 47,1 % jämfört med 2024, till 1,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 347 tkr, en nettomarginal på 24,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 66,5 % vid årets slut, ned från 74,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 51 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
30,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+47,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
51,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB