Aktivt företag
Spektrum Psykiatri AB
Översikt
Konsultation och behandling av specialistläkare inom barn- och ungdomspsykiatri och därmed förenligt verksamhet.
- Registrerat
- 22 oktober 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86222 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 86221 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Pressarevägen 2
- Postnummer & ort
- 44452 STENUNGSUND
- Registrerat namn
- Spektrum Psykiatri ABReg 2025-06-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,6 mkr
▼ 37,1 %Årets resultat
44 tkr
▼ 47,4 %Tillgångar
580 tkr
▼ 52,4 %Eget kapital
169 tkr
▼ 48,0 %Soliditet
75,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
495 tkr
▼ 57,3 %Totala skulder
76 tkr
▼ 86,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 584 258 | 2 519 442 | 3 080 058 | 1 021 000 |
| Övriga externa kostnader | 470 040 | 984 848 | 587 440 | - |
| Personalkostnader | 1 035 329 | 1 515 483 | 1 542 666 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 67 546 | 106 950 | 931 913 | - |
| Resultat e. fin. poster | 60 191 | 110 494 | 929 513 | 404 000 |
| Resultat före skatt | 60 191 | 110 494 | 694 513 | - |
| Årets resultat | 44 286 | 84 229 | 548 832 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 579 642 | 1 217 997 | 1 460 994 | - |
| Kassa & bank | 494 817 | 1 158 707 | 1 261 019 | - |
| Summa tillgångar | 579 642 | 1 217 997 | 1 460 994 | - |
| Eget kapital | 168 591 | 324 305 | 640 077 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 76 051 | 558 692 | 485 917 | - |
| Soliditet (%) | 75,0 % | 48,5 % | 62,0 % | 36,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 3,1 mkr (2023) till 1,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 44 tkr, en nettomarginal på 2,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 75,0 % vid årets slut, upp från 36,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 73 % av bolagen med samma huvudbransch, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−37,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−28,3 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
26,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,62
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
792 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stenungsund
Andra registrerade bolag med säte i Stenungsund.
- 01TILL22 ABAB
- 2ARCS ABAB
- 2R & F Ortho Medical ABAB
- 3 Bröder Bygg ABAB
- 4931 Holding ABAB
- 4on ABAB
- A T Fastigheter i Skärhamn HandelsbolagHB
- A. Fahler Industri AktiebolagAB