Aktivt företag
Spekuma Kullager AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-10
Föremålet för bolagets verksamhet är att idka import och export av samt handel med maskiner, kullager och maskinförnödenheter samt bedriva agenturrörelse med verktyg samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 april 1955
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46141 Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer
- Bransch (SNI)
- SNI 46860 Partihandel med andra insatsvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 46620 Partihandel med verktygsmaskiner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sprängarvägen 9
- Postnummer & ort
- 13238 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat namn
- Spekuma Kullager ABReg 1999-06-18
- Registrerat namn
- Spekuma VerktygReg 2004-03-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
17,1 mkr
▲ 11,0 %Årets resultat
881 tkr
▲ 12,6 %Tillgångar
16,8 mkr
▼ 0,3 %Eget kapital
12,8 mkr
▲ 1,0 %Soliditet
76,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
2,2 mkr
▼ 27,3 %Totala skulder
4,0 mkr
▼ 4,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 17 055 625 | 15 363 085 | 17 148 602 | 13 849 869 | 13 020 140 |
| Övriga externa kostnader | 1 583 814 | 1 936 487 | 1 633 662 | - | - |
| Personalkostnader | 3 716 671 | 3 278 760 | 3 009 696 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 264 425 | 1 124 030 | 2 538 725 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 120 302 | 992 739 | 2 467 141 | 1 817 309 | 1 181 620 |
| Resultat före skatt | 1 120 302 | 992 739 | 2 467 141 | - | - |
| Årets resultat | 881 303 | 782 758 | 1 954 651 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 510 948 | 3 619 167 | 3 690 105 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 12 327 086 | 13 274 459 | 14 163 639 | - | - |
| Kassa & bank | 2 155 609 | 2 963 570 | 3 633 219 | - | - |
| Summa tillgångar | 16 838 034 | 16 893 626 | 17 853 744 | - | - |
| Eget kapital | 12 797 736 | 12 666 434 | 12 883 675 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 211 000 | 2 222 000 | 2 233 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 829 298 | 2 005 192 | 2 737 069 | - | - |
| Soliditet (%) | 76,0 % | 75,0 % | 72,2 % | 71,0 % | 72,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 11,0 % jämfört med 2023, till 17,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 881 tkr, en nettomarginal på 5,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 76,0 % vid årets slut, upp från 71,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer (SNI 46141). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+7,0 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
6,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,74
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,4 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Saltsjö-Boo
Andra registrerade bolag med säte i Saltsjö-Boo.
- 08 Bil Hammarby Sjöstad ABAB
- 08 Enebytorg Grill ABAB
- 08 Markentreprenad ABAB
- 08 Plattsättarna ABAB
- 170 Mediahouse ABAB
- 19 Glas Bar & Matsal ABAB
- 1Cloud Consulting Sweden ABAB
- 20 Penslar ABAB