Aktivt företag
Spelbolaget Bollnäs AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Tobak och spelbutik.
- Registrerat
- 20 september 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 92000 Spel- och vadhållningsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 47260 Detaljhandel med tobaksvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hedenvägen 34a
- C/o
- C/o Marianne Jonsson
- Postnummer & ort
- 82130 BOLLNÄS
- Registrerat namn
- Spelbolaget Bollnäs ABReg 2019-09-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,7 mkr
▼ 9,0 %Årets resultat
37 tkr
▲ 359,7 %Tillgångar
154 tkr
▼ 26,7 %Eget kapital
-190 tkr
▲ 16,5 %Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
10 tkr
▼ 22,2 %Totala skulder
344 tkr
▼ 21,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 727 878 | 2 998 217 | 3 227 076 | 3 454 603 | 3 525 000 |
| Övriga externa kostnader | 459 916 | 457 384 | 456 764 | 462 840 | - |
| Personalkostnader | 428 638 | 537 779 | 696 325 | 759 233 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 52 013 | 9 321 | −65 105 | −15 229 | - |
| Resultat e. fin. poster | 37 389 | −14 396 | −93 565 | −41 761 | −289 000 |
| Resultat före skatt | 37 389 | −14 396 | −93 565 | −41 761 | - |
| Årets resultat | 37 389 | −14 396 | −93 565 | −41 761 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 10 500 | 30 500 | 150 500 | 270 500 | - |
| Omsättningstillgångar | 143 607 | 179 658 | 196 189 | 253 532 | - |
| Kassa & bank | 10 450 | 13 426 | 37 898 | 81 084 | - |
| Summa tillgångar | 154 107 | 210 158 | 346 689 | 524 032 | - |
| Eget kapital | −189 593 | −226 982 | −212 586 | −119 020 | - |
| Långfristiga skulder | 111 091 | 158 604 | 234 183 | 276 950 | - |
| Kortfristiga skulder | 232 609 | 278 536 | 325 092 | 366 102 | - |
| Soliditet (%) | - | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 3,5 mkr (2021) till 2,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 37 tkr, en nettomarginal på 1,4 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−190 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,62).
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, spel- och vadhållningsverksamhet (SNI 92000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−9,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−6,2 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,62
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bollnäs
Andra registrerade bolag med säte i Bollnäs.
- 3 i D ABAB
- 3 line sign AktiebolagAB
- 3D Delta Design ABAB
- 3North ABAB
- A Palmborn Invest ABAB
- Å. Eklunds Bleck- & Plåtslageri AktiebolagAB
- A. Forsells Fastigheter i Söderhamn ABAB
- A. Forsells i Bollnäs ABAB