Aktivt företag

Spike Management AB

AB Org.nr 5591711683
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-10

Konsultverksamhet inom i organisationsutveckling, ledarskap, strategi, förändringsledning, grupputveckling och coaching.

Registrerat
12 september 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 63920 Övrig informationsverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Morkullevägen 12 b
C/o
c/o Krüger
Postnummer & ort
75652 UPPSALA
Registrerat namn
Spike Management ABReg 2023-10-03

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
466 tkr
Årets resultat
31 tkr
▲ 142,7 %
Tillgångar
307 tkr
▼ 60,0 %
Eget kapital
171 tkr
▼ 73,2 %
Soliditet
55,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
292 tkr
▼ 59,1 %
Totala skulder
136 tkr
▲ 7,0 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 466 000 0 −107 000 1 730 800 1 337 014
Övriga externa kostnader 186 789 74 105 18 774 215 602 229 930
Personalkostnader 247 909 0 65 844 766 898 702 532
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 31 302 −74 105 −206 553 740 020 396 272
Resultat e. fin. poster 31 391 −73 583 −207 746 739 337 396 115
Resultat före skatt 31 391 −73 583 −207 746 739 337 396 115
Årets resultat 31 391 −73 583 −207 746 586 893 311 151
Balansräkning
Anläggningstillgångar 15 000 15 000 15 000 31 560 39 840
Omsättningstillgångar 292 005 751 701 771 748 1 338 381 933 369
Kassa & bank 291 992 713 225 765 354 848 529 433 552
Summa tillgångar 307 005 766 701 786 748 1 369 941 973 209
Eget kapital 171 295 639 903 713 486 1 186 232 599 340
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 135 710 126 798 73 262 183 709 373 869
Soliditet (%) 55,8 % 83,5 % 90,7 % 86,6 % 62,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Årets resultat blev en vinst på 31 tkr, en nettomarginal på 6,7 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 55,8 % vid årets slut, ned från 86,6 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 51 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig informationsverksamhet (SNI 63920). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,7 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−23,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
18,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Spike Management AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-17

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-08 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-04 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-28 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-19 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-01-28 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-02-28 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Uppsala

Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.

Alla företag i Uppsala →