Aktivt företag
Spintso AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Aktiebolaget ska producera och utveckla verktyg för domare i olika bedömningssporter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74110 Industridesign och modedesign
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Övre Slottsgatan 6
- C/o
- Övre Slotts Event & Studios
- Postnummer & ort
- 75310 UPPSALA
- Registrerat namn
- Spintso ABReg 2021-02-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,6 mkr
▼ 3,2 %Årets resultat
-552 tkr
▼ 334,9 %Tillgångar
5,0 mkr
▼ 8,3 %Eget kapital
896 tkr
▲ 9,4 %Soliditet
17,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Totala skulder
4,1 mkr
▼ 11,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 594 189 | 8 877 858 | 8 772 000 | 8 721 533 | 5 292 212 |
| Övriga externa kostnader | 2 613 764 | 2 424 556 | - | 1 733 918 | 743 024 |
| Personalkostnader | 2 994 288 | 2 861 408 | - | 1 864 280 | 1 354 052 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −384 365 | −144 157 | - | 1 873 136 | 803 418 |
| Resultat e. fin. poster | −552 481 | −127 043 | 1 137 000 | 1 870 436 | 803 212 |
| Resultat före skatt | −552 481 | −127 043 | - | 70 436 | 13 212 |
| Årets resultat | −552 481 | −127 043 | - | 57 038 | 3 565 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 391 658 | 2 612 401 | - | 2 159 633 | 1 546 741 |
| Omsättningstillgångar | 2 605 386 | 2 838 881 | - | 3 801 831 | 2 593 521 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 4 997 044 | 5 451 282 | 6 384 000 | 5 961 464 | 4 140 262 |
| Eget kapital | 896 051 | 819 266 | - | 585 603 | 528 565 |
| Långfristiga skulder | 733 324 | 0 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 367 669 | 4 632 016 | - | 5 375 861 | 3 611 697 |
| Soliditet (%) | 17,9 % | 15,0 % | 9,2 % | 9,8 % | 12,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 3,2 % jämfört med 2024, till 8,6 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 552 tkr, en nettomarginal på −6,4 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 17,9 % vid årets slut, upp från 9,8 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,77).
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, industridesign och modedesign (SNI 74110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−4,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−6,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+12,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−61,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB