Aktivt företag

Sport & Health Sensors Sweden AB

AB Org.nr 5569479636
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av sensorer, konsultverksamhet och rådgivning inom idrott och hälsa samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
6 november 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46641 Partihandel med mät- och precisionsinstrument
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Ådalsvägen 6
Postnummer & ort
72593 VÄSTERÅS
Registrerat namn
Sport & Health Sensors Sweden ABReg 2014-01-08

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
26 tkr
▼ 59,2 %
Årets resultat
15 tkr
▼ 16,4 %
Tillgångar
435 tkr
▼ 1,7 %
Eget kapital
308 tkr
▲ 5,3 %
Soliditet
71,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
20 tkr
▼ 32,3 %
Totala skulder
126 tkr
▼ 15,4 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 25 995 63 748 72 208 49 568 24 764
Övriga externa kostnader 3 421 28 686 28 910 8 111 18 871
Personalkostnader - 0 3 611 2 301 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 22 574 35 062 39 687 56 729 31 692
Resultat e. fin. poster 15 481 18 529 10 974 31 588 7 313
Resultat före skatt 15 481 18 529 10 974 31 588 7 313
Årets resultat 15 481 18 529 10 974 31 588 7 313
Balansräkning
Anläggningstillgångar 123 886 123 886 123 886 123 886 123 886
Omsättningstillgångar 311 023 318 586 438 382 549 003 458 163
Kassa & bank 19 799 29 264 148 882 232 740 153 872
Summa tillgångar 434 909 442 472 562 269 672 890 582 049
Eget kapital 308 493 293 013 274 484 263 510 231 922
Långfristiga skulder 113 686 78 867 161 743 312 416 271 385
Kortfristiga skulder 12 730 70 592 126 042 96 964 78 742
Soliditet (%) 71,0 % 66,0 % 49,0 % 39,0 % 40,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Årets resultat blev en vinst på 15 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 71,0 % vid årets slut, upp från 39,0 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 6 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med mät- och precisionsinstrument (SNI 46641). Se de största bolagen i branschen
Avkastning på eget kapital
5,0 %
Årets resultat / eget kapital

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Sport & Health Sensors Sweden AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-14 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-24 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-29 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-09 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-27 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Västerås

Andra registrerade bolag med säte i Västerås.

Alla företag i Västerås →