Aktivt företag

Springresor i Bollnäs AB

AB Org.nr 5591960140
← Tillbaka

Översikt

Bolagets verksamhet är att arrangera löparresor till unika och spännande platser samt att erbjuda löpargrupper och personlig träning och därmed jämförlig verksamhet.

Registrerat
21 februari 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 79120 Researrangemang
Bransch (SNI)
SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
82132 BOLLNÄS
Registrerat namn
Springresor i Bollnäs ABReg 2019-02-21

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
79 tkr
▼ 24,3 %
Årets resultat
51 tkr
▲ 141,5 %
Tillgångar
124 tkr
▼ 18,1 %
Eget kapital
117 tkr
▼ 13,8 %
Soliditet
93,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
24 tkr
▼ 49,1 %
Totala skulder
8 tkr
▼ 53,2 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 78 910 104 172 132 804 168 650 124 351
Övriga externa kostnader 13 615 68 631 72 650 - -
Personalkostnader 0 4 000 3 110 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 64 460 26 875 38 747 - -
Resultat e. fin. poster 64 617 26 951 −48 025 78 431 72 653
Resultat före skatt 64 617 26 951 −48 025 - -
Årets resultat 51 339 21 262 −56 168 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 124 487 152 083 178 006 - -
Kassa & bank 23 801 46 793 86 546 - -
Summa tillgångar 124 487 152 083 178 006 - -
Eget kapital 116 622 135 283 164 021 - -
Långfristiga skulder 835 6 800 3 897 - -
Kortfristiga skulder 7 030 10 000 10 088 - -
Soliditet (%) 93,7 % 89,0 % 92,1 % 85,4 % 81,3 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 169 tkr (2022) till 79 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 51 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 93,7 % vid årets slut, upp från 85,4 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 12 % av bolagen med samma huvudbransch, researrangemang (SNI 79120). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−24,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−10,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
44,0 %
Årets resultat / eget kapital

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Springresor i Bollnäs AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-14 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-09 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-18 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-24 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-21 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-03 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-02-24 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Bollnäs

Andra registrerade bolag med säte i Bollnäs.

Alla företag i Bollnäs →