Aktivt företag
Sprinkler Solid AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-01
Bolaget skall bedriva installation samt serviceverksamhet inom brandsprinkler. Bolaget skall arbeta inom installationsbranschen, med installation, konsultation samt verksamhetsstyrning.
- Registrerat
- 10 september 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 28290 Tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål
- Bransch (SNI)
- SNI 46842 Partihandel med VVS-varor
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sjöhusgatan 2
- C/o
- c/o Måns Gudmundsson
- Postnummer & ort
- 26253 ÄNGELHOLM
- Registrerat namn
- Sprinkler Solid ABReg 2021-01-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
38,3 mkr
▲ 7,5 %Årets resultat
4,4 mkr
▲ 0,4 %Tillgångar
20,3 mkr
▲ 30,1 %Eget kapital
12,2 mkr
▲ 24,1 %Soliditet
60,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
13
Medelantal
Kassa & bank
12,0 mkr
▲ 49,9 %Totala skulder
8,1 mkr
▲ 93,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 38 272 465 | 35 605 075 | 33 496 273 | 26 435 572 | 9 705 087 |
| Övriga externa kostnader | 3 578 713 | 2 629 725 | 2 648 973 | 2 376 724 | 1 122 638 |
| Personalkostnader | 13 613 278 | 11 323 011 | 10 377 859 | 6 259 656 | 2 276 860 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 852 210 | 5 229 624 | 4 745 000 | 6 387 742 | 179 497 |
| Resultat e. fin. poster | 3 978 940 | 5 415 256 | 4 772 917 | 6 387 559 | 179 175 |
| Resultat före skatt | 5 559 977 | 5 523 782 | 4 817 672 | 4 674 706 | 150 384 |
| Årets resultat | 4 375 846 | 4 358 296 | 3 792 907 | 3 693 986 | 106 602 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 374 911 | 963 163 | 901 150 | 620 260 | 153 986 |
| Omsättningstillgångar | 18 950 679 | 14 658 267 | 14 349 671 | 9 037 439 | 5 863 202 |
| Kassa & bank | 12 024 763 | 8 019 732 | 9 681 885 | 6 432 306 | 2 741 576 |
| Summa tillgångar | 20 325 590 | 15 621 430 | 15 250 821 | 9 657 699 | 6 017 188 |
| Eget kapital | 12 224 645 | 9 848 800 | 7 490 504 | 4 297 597 | 603 611 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 78 412 | 140 569 | - |
| Kortfristiga skulder | 8 093 619 | 4 184 267 | 5 985 016 | 3 477 889 | 5 384 786 |
| Soliditet (%) | 60,0 % | 71,0 % | 58,0 % | 59,0 % | 10,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 2,3 mkr (2020) till 38,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 4,4 mkr, en nettomarginal på 11,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 60,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+40,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
35,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,34
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
13 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-07
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2025-02-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2023-12-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2023-03-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-09-30)
Registrerad: 2022-03-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ängelholm
Andra registrerade bolag med säte i Ängelholm.
- 0431 BYGGTJÄNST ABAB
- 1337 bemanning ABAB
- 1994 Invest ABAB
- 19Hundra AktiebolagAB
- 1st Fiedler ABAB
- 2525 & LiQuids ABAB
- 2Prove ABAB
- 3 Gräv i Ängelholm ABAB