Aktivt företag
Square Dreams AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-01
Utveckling och försäljning av dataspel och tillhörande expansioner samt produktion och efterproduktion av film och datorproducerad grafik.
- Registrerat
- 21 maj 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58210 Utgivning av datorspel
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 59120 Efterproduktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Helga Lekamens gr 5
- C/o
- Castor Edström Engstedt
- Postnummer & ort
- 11127 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Square Dreams ABReg 2021-05-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
9,1 mkr
▼ 17,5 %Årets resultat
2,8 mkr
▲ 131,3 %Tillgångar
5,9 mkr
▲ 67,8 %Eget kapital
4,4 mkr
▲ 104,9 %Soliditet
86,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
5,6 mkr
▲ 96,4 %Totala skulder
632 tkr
▼ 34,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 120 494 | 11 055 548 | 2 512 181 | 4 490 086 | 788 733 |
| Övriga externa kostnader | 3 469 409 | 7 719 566 | 65 327 | 60 112 | 1 981 |
| Personalkostnader | 1 302 421 | 1 257 005 | 704 990 | 871 079 | 144 903 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 053 286 | 1 825 651 | 109 897 | 1 515 668 | 515 416 |
| Resultat e. fin. poster | 4 062 268 | 1 843 585 | 137 609 | 1 517 526 | 515 416 |
| Resultat före skatt | 3 562 268 | 1 543 585 | 459 609 | 1 137 526 | 415 416 |
| Årets resultat | 2 827 780 | 1 222 823 | 361 840 | 902 097 | 329 842 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 300 000 | 644 794 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 5 640 519 | 2 895 980 | 1 298 422 | 2 155 673 | 600 176 |
| Kassa & bank | 5 588 028 | 2 844 980 | 1 254 563 | 2 140 272 | 599 698 |
| Summa tillgångar | 5 940 519 | 3 540 774 | 1 298 422 | 2 155 673 | 600 176 |
| Eget kapital | 4 350 682 | 2 122 902 | 1 000 079 | 1 073 239 | 354 842 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 631 837 | 959 872 | 140 343 | 602 434 | 145 334 |
| Soliditet (%) | 86,0 % | 70,0 % | 87,0 % | 67,0 % | 72,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 17,5 % jämfört med 2024, till 9,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,8 mkr, en nettomarginal på 31,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 86,0 % vid årets slut, upp från 67,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, utgivning av datorspel (SNI 58210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
44,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
31,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−17,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+26,6 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
65,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,93
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,6 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB