Aktivt företag
St Paul Bageri Drottninggatan AB
Översikt
Uppdaterad 2026-10-14
Bolagets verksamhet är att bedriva caféverksamhet samt bedriva bageriverksamhet med försäljning i anslutning därtill samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 januari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47241 Detaljhandel med bröd och konditorivaror
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- St Paulsgatan 24
- Postnummer & ort
- 11848 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- St Paul Bageri Drottninggatan ABReg 2022-02-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,6 mkr
▲ 17,8 %Årets resultat
8 tkr
▲ 5140,0 %Tillgångar
1,7 mkr
▼ 26,2 %Eget kapital
59 tkr
▲ 16,6 %Soliditet
4,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
211 tkr
▼ 58,6 %Totala skulder
1,6 mkr
▼ 27,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 649 668 | 4 796 722 | 3 929 705 | 2 541 695 |
| Övriga externa kostnader | 2 149 941 | 1 974 083 | 1 843 966 | 1 555 443 |
| Personalkostnader | 1 321 293 | 1 067 056 | 1 095 917 | 934 467 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 762 417 | 535 685 | −261 326 | −1 141 225 |
| Resultat e. fin. poster | 762 262 | 535 604 | −261 346 | −1 141 144 |
| Resultat före skatt | 12 262 | 604 | −346 | 2 856 |
| Årets resultat | 8 384 | 160 | −346 | 720 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 249 048 | 1 512 719 | 1 776 390 | 2 040 061 |
| Omsättningstillgångar | 401 426 | 724 627 | 500 777 | 608 312 |
| Kassa & bank | 211 185 | 509 995 | 305 198 | 348 891 |
| Summa tillgångar | 1 650 474 | 2 237 346 | 2 277 167 | 2 648 373 |
| Eget kapital | 58 918 | 50 534 | 50 374 | 50 720 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 591 556 | 2 186 812 | 2 226 793 | 2 597 653 |
| Soliditet (%) | 4,0 % | 2,3 % | 2,2 % | 1,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 2,5 mkr (2022) till 5,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 8 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 4,0 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,25).
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med bröd och konditorivaror (SNI 47241). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+17,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+30,5 % per år
2022 till 2025
Balanslikviditet
0,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-03
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB