Aktivt företag

Stable of Success AB

AB Org.nr 5591060552
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva uppfödning av och tävling med travhästar samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
23 mars 2017
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 93191 Tävling med hästar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Kaggens Täppas Väg 4
Postnummer & ort
17854 EKERÖ
Registrerat namn
Stable of Success ABReg 2017-03-23

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,3 mkr
▲ 148,3 %
Årets resultat
-640 tkr
▲ 39,0 %
Tillgångar
1,4 mkr
▼ 24,1 %
Eget kapital
83 tkr
▼ 0,2 %
Soliditet
6,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
329 tkr
▼ 2,0 %
Totala skulder
1,3 mkr
▼ 25,3 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 314 103 529 230 507 000 1 690 000 512 852
Övriga externa kostnader 92 454 85 819 - - 78 695
Personalkostnader - - - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −641 983 −1 050 059 - - −291 078
Resultat e. fin. poster −640 135 −1 048 649 −695 000 2 000 −291 202
Resultat före skatt −640 135 −1 048 649 - - −48 275
Årets resultat −640 135 −1 048 649 - - −48 275
Balansräkning
Anläggningstillgångar 109 804 209 521 - - 492 539
Omsättningstillgångar 1 262 543 1 599 009 - - 1 098 940
Kassa & bank 328 776 335 473 - - 33 802
Summa tillgångar 1 372 347 1 808 530 - - 1 591 479
Eget kapital 82 609 82 744 - - 224 869
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 1 289 738 1 725 786 - - 1 366 610
Soliditet (%) 6,0 % 5,0 % 12,0 % 12,0 % 14,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 507 tkr (2023) till 1,3 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en förlust på 640 tkr, en nettomarginal på −48,7 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
  • Soliditeten var 6,0 % vid årets slut, ned från 12,0 % (2022).
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,98).
  • Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, tävling med hästar (SNI 93191). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−48,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−48,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+148,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+26,5 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Stable of Success AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-09-22 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-08-26 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-09-13 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-24 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-10-25 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Ekerö

Andra registrerade bolag med säte i Ekerö.

Alla företag i Ekerö →