Aktivt företag
Stadsvalls Byggnads AB
Översikt
Bolaget ska bedriva byggnadsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 augusti 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lilla Stadsvallsstigen 3
- Postnummer & ort
- 13951 VÄRMDÖ
- Registrerat namn
- Stadsvalls Byggnads ABReg 2015-09-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,0 mkr
▲ 121,9 %Årets resultat
387 tkr
▲ 463,9 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 25,8 %Eget kapital
957 tkr
▲ 27,6 %Soliditet
76,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 63,8 %Totala skulder
307 tkr
▲ 20,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 042 139 | 2 723 452 | 4 081 000 | 4 298 000 | 4 898 274 |
| Övriga externa kostnader | 271 391 | 251 682 | - | - | 255 692 |
| Personalkostnader | 530 225 | 526 692 | - | - | 528 764 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 488 643 | 85 902 | - | - | 416 218 |
| Resultat e. fin. poster | 488 654 | 87 180 | 109 000 | 406 000 | 416 216 |
| Resultat före skatt | 488 654 | 87 180 | - | - | 416 216 |
| Årets resultat | 387 138 | 68 657 | - | - | 326 683 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 53 889 | 76 984 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 210 423 | 927 690 | - | - | 1 213 525 |
| Kassa & bank | 1 096 435 | 669 540 | - | - | 569 973 |
| Summa tillgångar | 1 264 312 | 1 004 674 | - | - | 1 213 525 |
| Eget kapital | 956 934 | 749 796 | - | - | 814 532 |
| Långfristiga skulder | 4 650 | 1 050 | - | - | 90 |
| Kortfristiga skulder | 302 728 | 253 828 | - | - | 398 903 |
| Soliditet (%) | 76,0 % | 75,0 % | 74,0 % | 76,0 % | 67,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 121,9 % jämfört med 2024, till 6,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 387 tkr, en nettomarginal på 6,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 76,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+121,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
40,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,00
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
6,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-12-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-11-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-10-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-11-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-11-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2020-12-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-08-31)
Registrerad: 2019-10-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Värmdö
Andra registrerade bolag med säte i Värmdö.
- 06 MONTAGE KommanditbolagKB
- 1 Saint Avenue ABAB
- 1905 i Gustavsberg ABAB
- 1939munken ABAB
- 2 Fiskars fond ABAB
- 2Advanced ABAB
- 2box ABAB
- 3na HandelsbolagHB