Aktivt företag
Staffanstorp Bygg & Entreprenad AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva entreprenadverksamhet inom byggnadsbranschen ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 mars 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Traversvägen 1
- Postnummer & ort
- 24534 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Staffanstorp Bygg & Entreprenad ABReg 2019-09-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
9,7 mkr
▲ 69,2 %Årets resultat
2,5 mkr
▲ 161,1 %Tillgångar
7,1 mkr
▲ 39,4 %Eget kapital
4,1 mkr
▲ 56,6 %Soliditet
79,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
5,0 mkr
▲ 75,2 %Totala skulder
1,1 mkr
▼ 30,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 653 498 | 5 706 723 | 7 032 307 | 4 087 000 | 3 309 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 183 265 | 883 933 | 681 624 | - | - |
| Personalkostnader | 2 333 224 | 1 953 559 | 2 186 478 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 142 058 | 1 550 735 | 1 560 831 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 4 138 142 | 1 592 072 | 1 560 993 | 740 000 | 563 000 |
| Resultat före skatt | 3 138 142 | 1 192 072 | 1 170 993 | - | - |
| Årets resultat | 2 466 739 | 944 776 | 926 774 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 392 904 | 563 888 | 61 200 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 704 067 | 4 527 463 | 3 734 958 | - | - |
| Kassa & bank | 5 014 475 | 2 862 440 | 2 923 007 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 096 971 | 5 091 351 | 3 796 158 | - | - |
| Eget kapital | 4 057 713 | 2 590 974 | 1 866 198 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 074 258 | 1 535 377 | 1 364 960 | - | - |
| Soliditet (%) | 79,2 % | 65,9 % | 61,0 % | 68,0 % | 56,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 69,2 % jämfört med 2024, till 9,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,5 mkr, en nettomarginal på 25,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 79,2 % vid årets slut, upp från 68,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
42,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+69,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+30,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
60,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB