Aktivt företag
Staffanstorpsbil & Bilservice AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon, service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Registrerat
- 11 mars 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skånevägen 55
- Postnummer & ort
- 24538 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Staffanstorpsbil & Bilservice ABReg 2026-07-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
32 tkr
▼ 83,3 %Årets resultat
86 tkr
▼ 49,5 %Tillgångar
167 tkr
▼ 57,7 %Eget kapital
114 tkr
▼ 39,5 %Soliditet
68,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
148 tkr
▼ 56,2 %Totala skulder
53 tkr
▼ 26,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 31 999 | 192 000 | 192 000 | 192 000 | 652 000 |
| Övriga externa kostnader | 48 417 | 77 674 | 95 843 | - | - |
| Personalkostnader | 5 459 | 10 425 | 15 216 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −21 877 | 103 901 | 80 261 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −24 517 | 99 753 | 87 292 | 105 000 | 571 000 |
| Resultat före skatt | 109 483 | 219 753 | 63 292 | - | - |
| Årets resultat | 85 680 | 169 757 | 48 145 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 37 146 | 41 541 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 166 953 | 357 314 | 500 439 | - | - |
| Kassa & bank | 147 805 | 337 768 | 483 068 | - | - |
| Summa tillgångar | 166 953 | 394 460 | 541 980 | - | - |
| Eget kapital | 113 925 | 188 245 | 208 488 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 53 028 | 72 215 | 79 492 | - | - |
| Soliditet (%) | 68,0 % | 75,0 % | 76,0 % | 75,0 % | 69,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 83,3 % jämfört med 2024, till 32 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 86 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 68,0 % vid årets slut, ned från 75,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 4 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−83,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−52,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
75,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB