Aktivt företag
Stage Design Group AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Framtagning av kläder, skor och accessoarer såsom smycken, skärp, scarfs samt därmed förenliga produkter. Design, produkt- utveckling, konsultverksamhet och marknadsföring inom nämnda områden. Äga och förvalta fast egendom.
- Registrerat
- 23 oktober 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74110 Industridesign och modedesign
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sibyllegatan 5
- C/o
- c/o Bjercke
- Postnummer & ort
- 11451 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Stage Design Group ABReg 2019-08-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,5 mkr
▲ 214,4 %Årets resultat
107 tkr
▲ 60,1 %Tillgångar
7,0 mkr
▲ 119,2 %Eget kapital
560 tkr
▲ 23,5 %Soliditet
8,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
238 tkr
▲ 232,7 %Totala skulder
6,4 mkr
▲ 135,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 519 791 | 2 391 930 | 2 803 707 | 1 603 781 | 1 283 643 |
| Övriga externa kostnader | 1 601 184 | 936 554 | 1 284 059 | 275 147 | 986 613 |
| Personalkostnader | 448 272 | 59 282 | 62 925 | 26 602 | 44 332 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 425 526 | 94 732 | 374 911 | 503 730 | −249 485 |
| Resultat e. fin. poster | 415 756 | 90 172 | 358 983 | 501 437 | −249 894 |
| Resultat före skatt | 190 756 | 90 172 | 301 983 | 212 896 | −249 894 |
| Årets resultat | 106 626 | 66 603 | 301 983 | 212 896 | −249 894 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 280 828 | 3 030 712 | 3 128 674 | 1 415 678 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 722 093 | 163 626 | 454 588 | 199 305 | 10 524 |
| Kassa & bank | 238 469 | 71 667 | 78 042 | 100 656 | 4 593 |
| Summa tillgångar | 7 002 921 | 3 194 338 | 3 583 262 | 1 614 983 | 10 524 |
| Eget kapital | 560 114 | 453 488 | 386 885 | 84 901 | −127 995 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 442 807 | 2 740 850 | 3 196 377 | 1 530 082 | 127 060 |
| Soliditet (%) | 8,0 % | 14,2 % | 10,8 % | 5,3 % | -1129,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 214,4 % jämfört med 2023, till 7,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 107 tkr, en nettomarginal på 1,4 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 8,0 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,11).
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, industridesign och modedesign (SNI 74110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+214,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+55,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
19,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,8 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB