Avregistrerat
Stall Cahling AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är uppföding och tävlingsverksamhet inom travsporten och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 november 2013
- Avregistrerat
- 30 oktober 2025
- Avregistreringsorsak
- Likvidation
- Registreringsland
- Sverige
- Gatuadress
- Box 292
- C/o
- c/o Svenska Standardbolag AB
- Postnummer & ort
- 79127 FALUN
- Registrerat namn
- Stall Cahling ABReg 2013-11-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
37 tkr
▲ 44,1 %Årets resultat
17 tkr
▲ 332,0 %Tillgångar
114 tkr
▼ 53,8 %Eget kapital
114 tkr
▼ 53,8 %Soliditet
100,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
109 tkr
▼ 54,2 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 37 400 | 25 948 | 117 136 | 351 609 | 143 294 |
| Övriga externa kostnader | 20 190 | 19 745 | 30 848 | 57 286 | - |
| Personalkostnader | 0 | 1 814 | 3 878 | 7 410 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 17 210 | −7 422 | −28 238 | 75 672 | - |
| Resultat e. fin. poster | 17 217 | −7 422 | −28 238 | 75 636 | −106 955 |
| Resultat före skatt | 17 217 | −7 422 | −28 238 | 75 636 | - |
| Årets resultat | 17 217 | −7 422 | −28 238 | 75 636 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 0 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 114 216 | 247 000 | 551 050 | 603 640 | - |
| Kassa & bank | 109 125 | 238 404 | 511 207 | 501 864 | - |
| Summa tillgångar | 114 216 | 247 000 | 551 050 | 603 640 | - |
| Eget kapital | 114 216 | 247 000 | 534 422 | 592 660 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | - | 0 | 16 628 | 10 980 | - |
| Soliditet (%) | 100,0 % | 100,0 % | 97,0 % | 98,2 % | 97,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Årets resultat blev en vinst på 17 tkr. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 100,0 % vid årets slut.
Genomsnittlig tillväxt
−28,5 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
15,1 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 3688 Konsult ABAB
- 3D Marketing Stockholm ABAB
- 3måltider ABAB
- 3MIID ABAB
- 3VM Consult & Invest ABAB