Aktivt företag

Stall Säthälla AB

AB Org.nr 5590460837
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-04

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva skogs- och jordbruksverksamhet, uppfödning och träning av hästar samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
7 januari 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 01430 Uppfödning av hästar och andra hästdjur
Bransch (SNI)
SNI 01500 Blandat jordbruk
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Säthälla Gård 1
Postnummer & ort
57393 TRANÅS
Registrerat namn
Stall Säthälla ABReg 2016-02-05

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
1,1 mkr
▼ 47,5 %
Årets resultat
-1,7 mkr
▲ 1,6 %
Tillgångar
10,8 mkr
▼ 4,6 %
Eget kapital
669 tkr
▲ 77,7 %
Soliditet
6,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
726 tkr
▲ 58,4 %
Totala skulder
10,1 mkr
▼ 7,4 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 090 071 2 074 693 4 287 297 3 475 086
Övriga externa kostnader 1 524 529 1 586 546 833 430 1 125 065
Personalkostnader 277 580 162 643 140 714 129 296
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat −1 729 010 −1 817 260 −525 908 −2 416 653
Resultat e. fin. poster −1 707 304 −1 735 767 −503 262 −2 446 822
Resultat före skatt −1 707 304 −1 735 767 6 738 53 178
Årets resultat −1 707 304 −1 735 767 6 738 53 178
Balansräkning
Anläggningstillgångar 3 616 233 3 770 340 1 411 661 1 858 527
Omsättningstillgångar 7 202 911 7 568 691 11 190 815 11 405 556
Kassa & bank 726 308 458 614 5 587 148 3 285 605
Summa tillgångar 10 819 144 11 339 031 12 602 476 13 264 083
Eget kapital 669 429 376 733 112 500 105 763
Långfristiga skulder 9 881 204 10 607 522 12 436 122 13 027 518
Kortfristiga skulder 268 511 354 776 53 854 130 802
Soliditet (%) 6,2 % 3,3 % 0,9 % 0,8 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 4,3 mkr (2022) till 1,1 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en förlust på 1,7 mkr, en nettomarginal på −156,6 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 6,2 % vid årets slut, upp från 0,8 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, uppfödning av hästar och andra hästdjur (SNI 01430). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−158,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−156,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−47,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−32,1 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−255,0 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Stall Säthälla AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-10

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-04 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-27 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Tranås

Andra registrerade bolag med säte i Tranås.

Alla företag i Tranås →