Aktivt företag

Stamo Production AB

AB Org.nr 5569540130
← Tillbaka

Översikt

Föremålet för bolagets verksamhet är tillverkning av omrörare till processindustrier samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
12 december 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 28990 Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Hackstavägen 3B
Postnummer & ort
72132 VÄSTERÅS
Registrerat namn
Stamo Production ABReg 2018-01-13

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2023
Omsättning
131,8 mkr
▲ 38,7 %
Årets resultat
23,2 mkr
▲ 147,4 %
Tillgångar
66,5 mkr
▲ 61,6 %
Eget kapital
31,3 mkr
▲ 96,0 %
Soliditet
70,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
36
Medelantal
Kassa & bank
5,9 mkr
▲ 182,2 %
Totala skulder
15,5 mkr
▲ 2,0 %
Nyckeltal 20232022202120202019
Resultaträkning
Nettoomsättning 131 803 000 94 994 316 80 264 312 92 023 587 66 811 213
Övriga externa kostnader 20 047 000 7 896 393 6 573 370 - -
Personalkostnader 24 794 000 21 721 342 20 959 225 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 24 925 000 11 475 399 7 014 753 - -
Resultat e. fin. poster 24 925 000 11 433 481 6 982 776 16 601 414 5 579 312
Resultat före skatt 29 225 000 11 843 481 8 982 776 - -
Årets resultat 23 157 000 9 360 352 7 074 949 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 21 175 000 6 913 219 11 359 381 - -
Omsättningstillgångar 45 327 000 34 235 588 26 082 474 - -
Kassa & bank 5 893 000 2 088 104 4 588 669 - -
Summa tillgångar 66 502 000 41 148 807 37 441 855 - -
Eget kapital 31 347 000 15 990 048 14 629 697 - -
Långfristiga skulder 0 324 222 2 734 474 - -
Kortfristiga skulder 15 454 000 14 833 904 12 667 051 - -
Soliditet (%) 70,7 % 58,0 % 55,0 % 46,0 % 17,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2023
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 80,3 mkr (2021) till 131,8 mkr (2023).
  • Årets resultat blev en vinst på 23,2 mkr, en nettomarginal på 17,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 70,7 % vid årets slut, upp från 46,0 % (2020).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
Rörelsemarginal
18,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+38,7 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
+18,5 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
73,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,93
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,7 mkr
36 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Stamo Production AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-08 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-30 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Västerås

Andra registrerade bolag med säte i Västerås.

Alla företag i Västerås →