Aktivt företag

Stampo Aktiebolag

AB Org.nr 5564861176
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva jordbruksverksamhet med inriktning på animalisk och vegetabilisk produktion, snickeri- och smidesproduktion samt direkt försäljning därav, foderberedning inklusive torkning, körslor inom jord- och skogsbruk och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
2 maj 1994
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 01472 Uppfödning av fjäderfä, ej äggproduktion
Bransch (SNI)
SNI 01110 Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter
Bransch (SNI)
SNI 02101 Skogsförvaltning
Bransch (SNI)
SNI 74990 All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Bransch (SNI)
SNI 01500 Blandat jordbruk
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Stenta Gård
Postnummer & ort
64193 KATRINEHOLM
Registrerat namn
Stampo AktiebolagReg 1994-05-02

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
33,2 mkr
▼ 2,7 %
Årets resultat
1,9 mkr
▲ 141,2 %
Tillgångar
21,9 mkr
▼ 10,4 %
Eget kapital
16,2 mkr
▲ 6,0 %
Soliditet
82,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
5,8 mkr
▲ 9,0 %
Totala skulder
3,4 mkr
▼ 42,2 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 33 212 655 34 131 519 39 374 087 39 678 000 29 515 000
Övriga externa kostnader 4 929 234 3 525 298 5 406 091 - -
Personalkostnader 1 852 606 2 618 788 3 137 949 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 491 938 363 938 378 438 - -
Resultat e. fin. poster 1 243 904 718 058 518 724 3 662 000 4 338 000
Resultat före skatt 2 243 904 923 839 904 724 - -
Årets resultat 1 910 938 792 243 734 978 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 12 832 314 13 631 702 14 733 574 - -
Omsättningstillgångar 9 117 263 10 861 434 10 482 587 - -
Kassa & bank 5 843 188 5 360 374 1 598 159 - -
Summa tillgångar 21 949 577 24 493 136 25 216 161 - -
Eget kapital 16 163 533 15 252 596 14 460 352 - -
Långfristiga skulder 59 437 371 343 919 048 - -
Kortfristiga skulder 3 303 518 5 446 108 6 207 891 - -
Soliditet (%) 82,0 % 73,0 % 69,0 % 68,0 % 66,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 39,7 mkr (2023) till 33,2 mkr (2026).
  • Årets resultat blev en vinst på 1,9 mkr, en nettomarginal på 5,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 82,0 % vid årets slut, upp från 68,0 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 57 % av bolagen med samma huvudbransch, uppfödning av fjäderfä, ej äggproduktion (SNI 01472). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−2,7 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+3,0 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
11,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
16,6 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Stampo Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-10-08 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-30 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Katrineholm

Andra registrerade bolag med säte i Katrineholm.

Alla företag i Katrineholm →