Aktivt företag
Starbright Management AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller genom dotterbolag genomföra samt förvalta investeringar i aktiebolag eller i andra bolagsformer. Förvalta lös och fast egendom såsom aktier, andelar och andra värdepapper. Samt vara rådgivande mot våra portföljbolag.
- Registrerat
- 6 november 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 66301 Förvaltning av investeringsfonder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gjuterigatan 9
- Postnummer & ort
- 55318 JÖNKÖPING
- Registrerat namn
- Starbright Management ABReg 2019-11-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,4 mkr
▲ 24,6 %Årets resultat
412 tkr
▼ 10,1 %Tillgångar
2,5 mkr
▲ 39,7 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 46,1 %Soliditet
66,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
1,9 mkr
▲ 73,8 %Totala skulder
745 tkr
▲ 12,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 418 616 | 5 149 477 | 3 511 270 | 2 574 538 | 1 121 750 |
| Övriga externa kostnader | 1 173 574 | 1 188 838 | 972 673 | 636 113 | 1 105 191 |
| Personalkostnader | 4 498 642 | 3 159 617 | 2 705 786 | 1 297 222 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 746 400 | 801 022 | −167 189 | 641 203 | 16 559 |
| Resultat e. fin. poster | 745 619 | 801 698 | −165 950 | 641 215 | 16 559 |
| Resultat före skatt | 541 619 | 591 698 | −5 950 | 481 215 | 16 559 |
| Årets resultat | 411 885 | 458 247 | −6 234 | 377 567 | 13 455 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 2 463 265 | 1 763 626 | 997 569 | 1 147 313 | 312 101 |
| Kassa & bank | 1 871 775 | 1 077 074 | 439 198 | 732 055 | 150 246 |
| Summa tillgångar | 2 463 266 | 1 763 627 | 997 570 | 1 147 314 | 312 102 |
| Eget kapital | 1 304 405 | 892 520 | 434 273 | 440 507 | 62 940 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 744 861 | 661 107 | 563 297 | 546 807 | 249 162 |
| Soliditet (%) | 66,3 % | 60,1 % | 43,5 % | 49,5 % | 20,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 1,1 mkr (2021) till 6,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 412 tkr, en nettomarginal på 6,4 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 66,3 % vid årets slut, upp från 49,5 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
Rörelsemarginal
11,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+24,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+54,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
31,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,31
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Jönköping
Andra registrerade bolag med säte i Jönköping.
- & Palm ABAB
- +Rehab Sverige ABAB
- 0. Stolpe Bygg & Inredning ABAB
- 036 Bygg & VVS ABAB
- 036 Holding ABAB
- 036 Motorsport ABAB
- 1 Store Sweden ABAB
- 2Grow Company Sweden ABAB