Aktivt företag
STEBRA Consulting AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT.
- Registrerat
- 4 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Holbergsgatan 35
- C/o
- Hans Steffensson
- Postnummer & ort
- 16849 BROMMA
- Registrerat namn
- STEBRA Consulting ABReg 2013-11-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,8 mkr
▼ 19,5 %Årets resultat
27 tkr
▼ 83,5 %Tillgångar
1,4 mkr
▼ 4,6 %Eget kapital
251 tkr
▲ 12,1 %Soliditet
18,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
158 tkr
▲ 7,6 %Totala skulder
1,1 mkr
▼ 7,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 814 782 | 2 254 469 | 3 176 920 | 3 188 427 | 3 576 769 |
| Övriga externa kostnader | 197 215 | 213 029 | 415 112 | - | - |
| Personalkostnader | 0 | 608 | −5 966 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 20 782 | 197 079 | −238 613 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 31 459 | 205 290 | −239 076 | 310 184 | −171 199 |
| Resultat före skatt | 31 459 | 205 290 | −239 076 | - | - |
| Årets resultat | 27 057 | 163 835 | −239 076 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 367 867 | 1 433 911 | 1 270 329 | - | - |
| Kassa & bank | 158 070 | 146 960 | 182 256 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 367 867 | 1 433 911 | 1 270 329 | - | - |
| Eget kapital | 250 882 | 223 824 | 59 989 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 116 985 | 1 210 087 | 1 210 340 | - | - |
| Soliditet (%) | 18,3 % | 15,6 % | 4,7 % | 42,0 % | 47,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 3,6 mkr (2020) till 1,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 27 tkr, en nettomarginal på 1,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 18,3 % vid årets slut, ned från 42,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−19,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−15,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
10,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,22
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bromma
Andra registrerade bolag med säte i Bromma.
- 10K Efficiency ABAB
- 110'ans Djurbutik ABAB
- 12ans & Properdo ABAB
- 174 Cacao ABAB
- 177 Racing ekonomisk föreningEK
- 1M Etablering ABAB
- 1SQ Development ABAB
- 2 Mether Consulting ABAB