Aktivt företag

Stefan Klemt Construction Managers AB

AB Org.nr 5565895116
← Tillbaka

Översikt

Förmålet för bolagets verksamhet skall vara att sälja konsultjänster inom byggprojektledning och musikproduktion.

Registrerat
28 april 2000
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Steffensvägen 48 c
Postnummer & ort
23638 HÖLLVIKEN
Registrerat namn
Stefan Klemt Construction Managers ABReg 2000-04-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
688 tkr
▼ 41,0 %
Årets resultat
409 tkr
▼ 12,4 %
Tillgångar
1,2 mkr
▲ 29,7 %
Eget kapital
893 tkr
▲ 30,5 %
Soliditet
83,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
354 tkr
▲ 102,5 %
Totala skulder
170 tkr
▲ 75,7 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 687 672 1 164 750 1 341 229 1 430 000 0
Övriga externa kostnader 152 108 215 918 218 345 - -
Personalkostnader 35 740 654 024 933 385 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 521 917 216 281 134 165 - -
Resultat e. fin. poster 522 555 520 964 134 450 137 000 0
Resultat före skatt 522 555 521 594 134 450 - -
Årets resultat 408 835 466 809 96 283 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 697 518 592 579 299 995 - -
Omsättningstillgångar 533 938 356 943 591 147 - -
Kassa & bank 354 010 174 858 302 044 - -
Summa tillgångar 1 231 456 949 522 891 142 - -
Eget kapital 893 158 684 323 417 513 - -
Långfristiga skulder 0 1 806 719 - -
Kortfristiga skulder 169 648 94 743 303 630 - -
Soliditet (%) 83,4 % 86,2 % 61,9 % 66,3 % 66,4 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 1,4 mkr (2023) till 688 tkr (2026).
  • Årets resultat blev en vinst på 409 tkr, en nettomarginal på 59,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 83,4 % vid årets slut, upp från 66,3 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 33 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
75,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
59,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−41,0 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−21,7 % per år
2023 till 2026
Avkastning på eget kapital
45,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
688 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Stefan Klemt Construction Managers AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-09-22 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-09-18 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-10-15 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-08-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-07-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-08-19 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2020-08-24 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Höllviken

Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.

Alla företag i Höllviken →