Aktivt företag

Stefan Meyer AB

AB Org.nr 5569492688
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska bedriva byggnadsverksamhet samt snickeriarbeten ävensom bedriva försäljning av byggnadsartiklar och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
18 november 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Kebal Stenbäck 2
Postnummer & ort
45290 STRÖMSTAD
Registrerat namn
Stefan Meyer ABReg 2021-03-01

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
6,4 mkr
▲ 66,8 %
Årets resultat
482 tkr
▲ 22,7 %
Tillgångar
1,8 mkr
▲ 98,4 %
Eget kapital
946 tkr
▲ 104,1 %
Soliditet
54,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▲ 70,8 %
Totala skulder
819 tkr
▲ 92,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 6 419 898 3 848 008 3 365 170 3 101 309 2 270 087
Övriga externa kostnader 298 837 268 479 237 386 319 038 98 052
Personalkostnader 2 568 319 1 009 799 1 427 098 861 382 202 616
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 586 534 393 944 −517 951 406 964 148 721
Resultat e. fin. poster 585 372 393 216 −516 043 407 141 148 672
Resultat före skatt 585 372 393 216 −481 043 407 141 113 672
Årets resultat 482 375 393 216 −481 043 323 110 90 123
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 1 764 934 889 791 511 848 969 449 500 593
Kassa & bank 1 256 486 735 672 345 827 769 787 448 429
Summa tillgångar 1 764 934 889 791 511 848 969 449 500 593
Eget kapital 945 613 463 237 70 021 551 065 227 955
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 819 321 426 554 441 827 383 384 237 638
Soliditet (%) 54,0 % 52,0 % 14,0 % 60,0 % 51,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 2,3 mkr (2021) till 6,4 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 482 tkr, en nettomarginal på 7,5 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 54,0 % vid årets slut, ned från 60,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+66,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+29,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
51,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
4 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Stefan Meyer AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-25 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-06 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-07 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-22 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-05-03 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Strömstad

Andra registrerade bolag med säte i Strömstad.

Alla företag i Strömstad →