Aktivt företag

Stefan Stenhuggeri AB

AB Org.nr 5591747174
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-10

Företaget kommer att syssla med stenhuggeri, bildhuggning och stenkonservering.

Registrerat
9 oktober 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 91220 Vård av historiska minnesmärken och monument
Bransch (SNI)
SNI 23701 Huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för byggnadsändamål
Bransch (SNI)
SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Medgränd 8
Postnummer & ort
45162 UDDEVALLA
Registrerat namn
Stefan Stenhuggeri ABReg 2018-10-09

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
730 tkr
▼ 54,8 %
Årets resultat
15 tkr
▼ 92,0 %
Tillgångar
424 tkr
▼ 23,9 %
Eget kapital
282 tkr
▲ 5,6 %
Soliditet
66,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
28 tkr
▼ 69,8 %
Totala skulder
142 tkr
▼ 51,0 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 729 807 1 613 644 1 331 908 1 527 579 889 336
Övriga externa kostnader 382 428 518 104 464 774 498 469 409 854
Personalkostnader 563 008 836 217 789 012 946 651 664 152
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 19 185 235 559 33 345 119 936 7 973
Resultat e. fin. poster 18 791 234 001 32 788 119 541 7 841
Resultat före skatt 18 791 234 001 32 788 119 541 7 841
Årets resultat 14 857 185 322 25 782 94 500 5 922
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 423 734 557 037 653 172 366 124 363 788
Kassa & bank 28 136 93 147 38 430 19 167 45 176
Summa tillgångar 423 734 557 037 653 172 366 124 363 788
Eget kapital 281 511 266 654 81 332 155 550 61 050
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 142 222 290 383 571 840 210 574 302 738
Soliditet (%) 66,4 % 47,9 % 12,5 % 42,5 % 16,8 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen minskade med 54,8 % jämfört med 2023, till 730 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 15 tkr, en nettomarginal på 2,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 66,4 % vid årets slut, upp från 42,5 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 36 % av bolagen med samma huvudbransch, vård av historiska minnesmärken och monument (SNI 91220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−54,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−4,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
5,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
365 tkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Stefan Stenhuggeri AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-18

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-02 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-22 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-06 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-10 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Uddevalla

Andra registrerade bolag med säte i Uddevalla.

Alla företag i Uddevalla →