Aktivt företag

Stein Horses Sale AB

AB Org.nr 5592222151
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-13

Import och försäljning av hästar och ponnyer.

Registrerat
14 oktober 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 47121 Annan varuhus- eller stormarknadshandel
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Sjöbrisvägen 57
C/o
c/o Robin Stein
Postnummer & ort
76191 NORRTÄLJE
Registrerat namn
Stein Horses Sale ABReg 2019-10-14

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
5,8 mkr
▼ 10,2 %
Årets resultat
598 tkr
▲ 306,1 %
Tillgångar
427 tkr
▼ 36,3 %
Eget kapital
271 tkr
▲ 182,5 %
Soliditet
63,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
68 tkr
▼ 79,7 %
Totala skulder
156 tkr
▼ 84,3 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 5 820 447 6 483 817 6 261 535 14 189 471 16 511 409
Övriga externa kostnader 729 517 1 310 530 1 427 155 1 599 317 -
Personalkostnader 0 157 852 193 863 734 659 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 629 711 −249 841 20 085 −493 072 -
Resultat e. fin. poster 598 280 −290 354 −17 956 −516 348 500 698
Resultat före skatt 598 280 −290 354 −17 956 −516 348 -
Årets resultat 598 280 −290 354 −17 956 −516 348 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 15 539 233 454 447 041 598 629 -
Omsättningstillgångar 411 482 436 801 298 312 598 443 -
Kassa & bank 68 212 335 631 55 890 187 784 -
Summa tillgångar 427 021 670 255 745 353 1 197 072 -
Eget kapital 270 525 −327 755 −37 402 −196 108 -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 156 496 998 010 782 755 1 393 180 -
Soliditet (%) 63,4 % -48,9 % -5,0 % -16,4 % 27,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 10,2 % jämfört med 2024, till 5,8 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 598 tkr, en nettomarginal på 10,3 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 63,4 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, annan varuhus- eller stormarknadshandel (SNI 47121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−10,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−22,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
221,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,63
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Stein Horses Sale AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-20

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-05 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-10 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Norrtälje

Andra registrerade bolag med säte i Norrtälje.

Alla företag i Norrtälje →