Aktivt företag
Stella Solna AB
Översikt
Restaurangverksamhet inom pizza.
- Registrerat
- 24 januari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Minos väg 4b
- Postnummer & ort
- 13444 GUSTAVSBERG
- Registrerat namn
- Stella Solna ABReg 2023-01-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
766 tkr
▼ 83,8 %Årets resultat
-521 tkr
▲ 50,1 %Tillgångar
367 tkr
▼ 58,5 %Eget kapital
-1,5 mkr
▼ 51,1 %Soliditet
-418,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
125 kr
▼ 97,9 %Totala skulder
1,9 mkr
▲ 0,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 765 953 | 4 724 006 | 4 724 006 |
| Övriga externa kostnader | 618 973 | 3 929 134 | 3 929 134 |
| Personalkostnader | 397 630 | 1 109 100 | 1 109 100 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −512 284 | −1 038 055 | −1 038 055 |
| Resultat e. fin. poster | −520 686 | −1 043 011 | −1 043 011 |
| Resultat före skatt | −520 686 | −1 043 011 | −1 043 011 |
| Årets resultat | −520 686 | −1 043 011 | −1 043 011 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 286 528 | 322 191 | 322 191 |
| Omsättningstillgångar | 80 750 | 562 749 | 562 749 |
| Kassa & bank | 125 | 5 826 | 5 826 |
| Summa tillgångar | 367 278 | 884 940 | 884 940 |
| Eget kapital | −1 538 697 | −1 018 011 | −1 018 011 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 905 975 | 1 902 951 | 1 902 951 |
| Soliditet (%) | -418,9 % | -115,0 % | -115,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 83,8 % jämfört med 2023, till 766 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 521 tkr, en nettomarginal på −68,0 %.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−1,5 mkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,04).
- Omsättningen var högre än hos 16 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−66,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−68,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−83,8 %
2023 till 2024
Balanslikviditet
0,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
766 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gustavsberg
Andra registrerade bolag med säte i Gustavsberg.
- 1234 Entertainment ABAB
- 165 Invest ABAB
- 1Marketing ABAB
- 2gether Produktions ABAB
- 2JLPS Holding ABAB
- 2MABYGG AKTIEBOLAGAB
- 2See ABAB
- 3x Bygg & Konstruktion AktiebolagAB