Aktivt företag
Stella Vision AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Bolaget ska bedriva socialt omsorgsarbete samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 oktober 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 88991 Öppna sociala insatser för barn och ungdomar med sociala problem
- Bransch (SNI)
- SNI 47210 Detaljhandel med frukt och grönsaker
- Bransch (SNI)
- SNI 47272 Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Bransch (SNI)
- SNI 74300 Översättning och tolkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Åsboholmsgatan 28
- C/o
- C/o Anna Andersson
- Postnummer & ort
- 50451 BORÅS
- Registrerat namn
- Stella Vision ABReg 2016-01-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 9,0 %Årets resultat
251 tkr
▲ 25,3 %Tillgångar
784 tkr
▲ 10,9 %Eget kapital
397 tkr
▲ 14,8 %Soliditet
50,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
364 tkr
▲ 5,6 %Totala skulder
387 tkr
▲ 7,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 408 533 | 1 291 887 | 1 434 266 | 1 422 105 | 1 188 085 |
| Övriga externa kostnader | 182 290 | 181 770 | 174 868 | - | - |
| Personalkostnader | 919 489 | 857 367 | 824 761 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 306 754 | 252 750 | 434 637 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 306 754 | 252 750 | 437 517 | 551 382 | 324 306 |
| Resultat före skatt | 306 754 | 252 750 | 437 517 | - | - |
| Årets resultat | 251 124 | 200 498 | 346 990 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 148 000 | 148 000 | 148 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 636 204 | 559 319 | 711 709 | - | - |
| Kassa & bank | 363 778 | 344 531 | 508 793 | - | - |
| Summa tillgångar | 784 204 | 707 319 | 859 709 | - | - |
| Eget kapital | 396 867 | 345 744 | 485 245 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 387 337 | 361 575 | 374 464 | - | - |
| Soliditet (%) | 50,6 % | 48,9 % | 56,4 % | 67,9 % | 84,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 9,0 % jämfört med 2024, till 1,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 251 tkr, en nettomarginal på 17,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 50,6 % vid årets slut, ned från 67,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, öppna sociala insatser för barn och ungdomar med sociala problem (SNI 88991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
63,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,64
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Borås
Andra registrerade bolag med säte i Borås.
- 033 Tech Group ABAB
- 100 % Rosa ABAB
- 101 Rvk Holding ABAB
- 11 Station Road Holding ABAB
- 11SALES ABAB
- 1585 Konsult ABAB
- 1999 Associates ABAB
- 3 Pro Invest ABAB