Aktivt företag
Stenåsa Sadelmakeri AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-18
Försäljning av sadlar samt tjänster inom sadelmakeri.
- Registrerat
- 8 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 15120 Tillverkning av reseffekter, handväskor, sadel- och seldon oavsett material
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Dörröd 871
- Postnummer & ort
- 24796 VEBERÖD
- Registrerat namn
- Stenåsa Sadelmakeri ABReg 2021-01-08
- Registrerat namn
- One FuzionReg 2021-01-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,9 mkr
▲ 29,1 %Årets resultat
25 tkr
▼ 55,4 %Tillgångar
984 tkr
▲ 4,0 %Eget kapital
345 tkr
▲ 8,0 %Soliditet
40,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
130 tkr
▼ 32,5 %Totala skulder
569 tkr
▲ 2,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 923 658 | 1 490 584 | 1 295 920 | 838 333 | 1 032 301 |
| Övriga externa kostnader | 552 977 | 326 496 | 317 080 | 382 434 | 435 980 |
| Personalkostnader | 399 634 | 334 004 | 275 715 | 238 532 | 40 666 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 34 709 | 112 435 | 134 429 | 37 590 | 135 691 |
| Resultat e. fin. poster | 33 589 | 113 798 | 136 599 | 36 789 | 133 323 |
| Resultat före skatt | 33 589 | 78 798 | 101 599 | 36 789 | 133 323 |
| Årets resultat | 25 389 | 56 911 | 77 930 | 28 984 | 105 491 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 983 783 | 946 081 | 890 346 | 779 360 | 745 712 |
| Kassa & bank | 130 236 | 193 076 | 152 862 | 388 532 | 315 623 |
| Summa tillgångar | 983 783 | 946 081 | 890 346 | 779 360 | 745 712 |
| Eget kapital | 344 704 | 319 315 | 262 404 | 184 475 | 155 491 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 569 079 | 556 766 | 592 942 | 594 885 | 590 221 |
| Soliditet (%) | 40,7 % | 39,6 % | 32,6 % | 23,7 % | 20,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 838 tkr (2022) till 1,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 25 tkr, en nettomarginal på 1,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 40,7 % vid årets slut, upp från 23,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av reseffekter, handväskor, sadel- och seldon oavsett material (SNI 15120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+29,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+16,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
7,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,73
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Veberöd
Andra registrerade bolag med säte i Veberöd.
- 102:ans Trafik and Fastfood ABAB
- A Profit of Sweden ABAB
- A-Golv och bygg i skåne ABAB
- A.C.C. Fastighets ABAB
- A.Magnusson's Måleri & Entreprenad ABAB
- AB ADAB ENTREPRENAD & BYGGAB
- AB Entreprenadställningar i SkåneAB
- AB stockholmffAB