Stenström & Kullberg AB
Översikt
Bolaget ska bedriva vård och omsorg, massage, manuell lymfdränage och försäljning av tillhörande produkter, bevakning av yrkes- områden, föreläsningar, undervisning, författande av läroböcker, förlagsverksamhet, forskning och utveckling, konsult inom yrkesområden, bedömare av högre utbildning, sakkunniguppdrag mot högskola/universitet, städ och trädgårdstjänster, värdepappershandel, datatjänster, uthyrning avpersonal/bemanning, uthyrning och förvaltning av fastigheter, Webb-tjänster, webb-design, data- tjänster mobila plattformar, webbsidor, reklamintäkter för hemsidor och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
- Bransch (SNI)
- SNI 47121 Annan varuhus- eller stormarknadshandel
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bondsättersvägen 79
- Postnummer & ort
- 70230 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Stenström & Kullberg ABReg 2013-09-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 604 565 | 2 376 131 | 2 552 166 | 2 536 105 | 2 573 278 |
| Övriga externa kostnader | 1 073 743 | 1 078 871 | 1 306 337 | 1 244 744 | 1 185 178 |
| Personalkostnader | 869 368 | 886 262 | 860 934 | 887 325 | 846 652 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 646 758 | 367 690 | 328 068 | 366 214 | 440 566 |
| Resultat e. fin. poster | 654 197 | 390 365 | 329 766 | 366 372 | 437 720 |
| Resultat före skatt | 504 197 | 330 365 | 319 766 | 276 372 | 427 720 |
| Årets resultat | 397 807 | 256 166 | 250 526 | 218 110 | 331 913 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 0 | 9 170 |
| Omsättningstillgångar | 1 648 341 | 1 313 078 | 1 267 829 | 1 228 743 | 1 253 946 |
| Kassa & bank | 1 389 015 | 871 768 | 865 133 | 899 429 | 1 011 230 |
| Summa tillgångar | 1 648 341 | 1 313 078 | 1 267 829 | 1 228 743 | 1 263 116 |
| Eget kapital | 744 323 | 596 516 | 590 350 | 589 824 | 731 715 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 264 018 | 226 562 | 247 479 | 218 919 | 201 401 |
| Soliditet (%) | 76,0 % | 75,0 % | 73,0 % | 75,0 % | 79,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 9,6 % jämfört med 2024, till 2,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 398 tkr, en nettomarginal på 15,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 76,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB