Aktivt företag

Stenungsunds Båtvarv Förvaltning AB

AB Org.nr 5564919552
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, köp och försäljning av fast och lös egendom, fastighetsunderhåll samt idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
26 augusti 1994
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Tärngatan 17
Postnummer & ort
44455 STENUNGSUND
Registrerat namn
Stenungsunds Båtvarv Förvaltning ABReg 2024-03-06

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
615 tkr
▲ 11,4 %
Årets resultat
114 tkr
▼ 60,7 %
Tillgångar
3,1 mkr
▲ 6,0 %
Eget kapital
494 tkr
▲ 29,9 %
Soliditet
16,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
602 tkr
▲ 64,3 %
Totala skulder
2,6 mkr
▲ 2,4 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 615 443 552 606 0 37 000 0
Övriga externa kostnader 290 450 131 464 12 340 - -
Personalkostnader 18 573 16 910 0 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 231 817 366 342 −12 340 - -
Resultat e. fin. poster 144 392 329 239 −12 330 30 000 −10 000
Resultat före skatt 144 392 329 239 −12 330 - -
Årets resultat 113 717 289 385 −12 330 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 2 492 142 2 569 185 0 - -
Omsättningstillgångar 641 705 388 393 100 102 - -
Kassa & bank 601 547 366 224 86 039 - -
Summa tillgångar 3 133 847 2 957 578 100 102 - -
Eget kapital 494 404 380 687 91 302 - -
Långfristiga skulder 2 441 620 2 491 660 0 - -
Kortfristiga skulder 197 823 85 231 8 800 - -
Soliditet (%) 16,0 % 13,0 % 91,0 % 85,0 % 85,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 11,4 % jämfört med 2024, till 615 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 114 tkr, en nettomarginal på 18,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 16,0 % vid årets slut, ned från 85,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 36 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
37,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,4 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
23,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Stenungsunds Båtvarv Förvaltning AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-20 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-05 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-12 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-04 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-11 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Stenungsund

Andra registrerade bolag med säte i Stenungsund.

Alla företag i Stenungsund →