Aktivt företag
Stigengruppen Aktiebolag
Översikt
Bolaget ska via koncernbolag bedriva produktion av kemiska produkter samt agenturverksamhet med kemiska produkter. Dessutom ska bolagets verksamhet utgöras av handel med värdepapper, förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 april 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hults gata 23
- Postnummer & ort
- 43645 ASKIM
- Registrerat namn
- Stigengruppen AktiebolagReg 1996-08-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2022Omsättning
2,7 mkr
▲ 40,0 %Årets resultat
643 tkr
▼ 28,2 %Tillgångar
16,3 mkr
▼ 7,7 %Eget kapital
9,7 mkr
▼ 8,1 %Soliditet
59,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
66 tkr
▼ 81,4 %Totala skulder
6,6 mkr
▼ 7,0 %| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 667 681 | 1 905 625 | 2 004 000 | 2 461 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 096 566 | 960 757 | - | - |
| Personalkostnader | 1 013 576 | 396 824 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 292 805 | 282 669 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 821 747 | 1 010 823 | 8 509 000 | 204 000 |
| Resultat före skatt | 821 747 | 1 010 823 | - | - |
| Årets resultat | 642 839 | 895 263 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 15 383 234 | 16 730 359 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 914 529 | 919 985 | - | - |
| Kassa & bank | 65 574 | 352 779 | - | - |
| Summa tillgångar | 16 297 763 | 17 650 344 | - | - |
| Eget kapital | 9 743 452 | 10 600 613 | - | - |
| Långfristiga skulder | 5 174 000 | 4 845 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 380 311 | 2 204 731 | - | - |
| Soliditet (%) | 59,8 % | 60,1 % | 70,9 % | 47,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2022- Omsättningen ökade med 40,0 % jämfört med 2021, till 2,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 643 tkr, en nettomarginal på 24,1 %.
- Soliditeten var 59,8 % vid årets slut, upp från 47,9 % (2019).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,66).
Rörelsemarginal
11,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+40,0 %
2021 till 2022
Genomsnittlig tillväxt
+2,7 % per år
2019 till 2022
Avkastning på eget kapital
6,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,66
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-10-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-09-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Askim
Andra registrerade bolag med säte i Askim.
- 04arton Fastigheter ABAB
- 2 Sure AktiebolagAB
- 2brickInfrastructure ABAB
- 2brickNetwork ABAB
- 303 Productions KommanditbolagKB
- 5S Bil ABAB
- 85 Alliance Partners ABAB
- 85 kliniken HandelsbolagHB