Aktivt företag
Stirex Innovation Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall bedriva produktutveckling och marknadsföring avseende handverktyg och hjälpmedel för handikappade samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 november 1981
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 25630 Tillverkning av verktyg och redskap
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Eriksbergsvägen 30b
- Postnummer & ort
- 19141 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Stirex Innovation AktiebolagReg 1981-11-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,6 mkr
▼ 18,8 %Årets resultat
3 tkr
▲ 125,5 %Tillgångar
1,9 mkr
▼ 1,4 %Eget kapital
1,8 mkr
▲ 0,2 %Soliditet
92,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
205 tkr
▼ 2,4 %Totala skulder
138 tkr
▼ 18,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 591 438 | 3 190 426 | 3 010 207 | 2 975 179 | 2 410 461 |
| Övriga externa kostnader | 546 003 | 742 262 | 747 584 | 669 221 | - |
| Personalkostnader | 1 264 320 | 1 314 316 | 1 219 151 | 1 117 542 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 689 | 5 033 | 42 657 | −66 620 | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 988 | 5 109 | 42 791 | −66 759 | 61 980 |
| Resultat före skatt | 2 988 | 5 109 | 42 791 | −66 759 | - |
| Årets resultat | 2 988 | 1 325 | 42 791 | −66 759 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 0 | 7 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 899 581 | 1 927 430 | 1 984 846 | 1 902 870 | - |
| Kassa & bank | 205 487 | 210 532 | 324 273 | 570 050 | - |
| Summa tillgångar | 1 899 581 | 1 927 430 | 1 984 846 | 1 909 870 | - |
| Eget kapital | 1 761 484 | 1 758 496 | 1 757 171 | 1 714 380 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 138 097 | 168 934 | 227 675 | 195 490 | - |
| Soliditet (%) | 92,7 % | 91,2 % | 89,0 % | 90,0 % | 92,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 18,8 % jämfört med 2023, till 2,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 3 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 92,7 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 58 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av verktyg och redskap (SNI 25630). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−18,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+1,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
0,2 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
864 tkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Byggkeramik Plattor ABAB
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB
- 2 B Aware ABAB