Aktivt företag
Stockasjöarna AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Huvudsakligen Put & Take - fiske, med fokus på fisketurism samt företagsevent.
- Registrerat
- 11 maj 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lilla Fönhult 1
- C/o
- c/o Niklas Lundell
- Postnummer & ort
- 51193 TORESTORP
- Registrerat namn
- Stockasjöarna ABReg 2016-05-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
208 tkr
▲ 4,0 %Årets resultat
41 tkr
▲ 25,8 %Tillgångar
202 tkr
▲ 27,4 %Eget kapital
183 tkr
▲ 28,6 %Soliditet
90,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
199 tkr
▲ 31,1 %Totala skulder
19 tkr
▲ 17,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 208 459 | 200 424 | 125 000 | 165 000 | 119 845 |
| Övriga externa kostnader | 57 000 | 61 658 | - | - | 37 392 |
| Personalkostnader | 11 069 | 10 112 | - | - | 2 216 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 53 108 | 35 223 | - | - | 26 911 |
| Resultat e. fin. poster | 53 268 | 35 489 | −34 000 | 41 000 | 26 911 |
| Resultat före skatt | 53 268 | 35 489 | - | - | 26 911 |
| Årets resultat | 40 812 | 32 441 | - | - | 23 640 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | - | - | 6 065 |
| Omsättningstillgångar | 202 364 | 158 782 | - | - | 58 259 |
| Kassa & bank | 198 968 | 151 800 | - | - | 58 259 |
| Summa tillgångar | 202 364 | 158 782 | - | - | 64 324 |
| Eget kapital | 183 283 | 142 471 | - | - | 59 202 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 19 081 | 16 311 | - | - | 5 122 |
| Soliditet (%) | 90,6 % | 89,7 % | 99,1 % | 91,3 % | 92,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 125 tkr (2023) till 208 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 41 tkr, en nettomarginal på 19,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 90,6 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 31 % av bolagen med samma huvudbransch, annan sportverksamhet (SNI 93199). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
25,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,1 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
22,3 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Torestorp
Andra registrerade bolag med säte i Torestorp.
- AB JOALTSEAB
- AB Torestorps FinsnickeriAB
- Adam Olofsson Holding ABAB
- Amalias entreprenad ABAB
- Andersgården Bygg ABAB
- Arnells Mark & Sten ABAB
- Brännhult Holding ABAB
- Casa Bruhn ABAB