Aktivt företag
Stockholm Elef. 17 AB
Översikt
Bolaget skall direkt eller indirekt äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 januari 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 114 05
- C/o
- c/o Newsec Property Asset Management AB
- Postnummer & ort
- 40429 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- Stockholm Elef. 17 ABReg 2005-09-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
33,7 mkr
▲ 14,2 %Årets resultat
9,8 mkr
▲ 59,8 %Tillgångar
204,6 mkr
▲ 3,3 %Eget kapital
31,6 mkr
▲ 45,1 %Soliditet
15,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
0 kr
▼ 100,0 %Totala skulder
173,0 mkr
▼ 1,8 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 33 671 812 | 29 496 000 | 25 457 000 | 25 367 000 |
| Övriga externa kostnader | 8 825 642 | 12 735 558 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 22 954 014 | 14 833 683 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 12 683 302 | 8 013 569 | 9 412 000 | 9 913 000 |
| Resultat före skatt | 12 683 302 | 8 013 569 | - | - |
| Årets resultat | 9 813 581 | 6 142 868 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 178 503 118 | 180 169 301 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 26 078 231 | 17 845 176 | - | - |
| Kassa & bank | 0 | 17 799 862 | - | - |
| Summa tillgångar | 204 581 349 | 198 014 477 | - | - |
| Eget kapital | 31 552 708 | 21 739 127 | - | - |
| Långfristiga skulder | 159 225 068 | 167 313 576 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 13 803 573 | 8 961 774 | - | - |
| Soliditet (%) | 15,4 % | 11,0 % | 12,6 % | 17,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 25,4 mkr (2020) till 33,7 mkr (2023).
- Årets resultat blev en vinst på 9,8 mkr, en nettomarginal på 29,1 %.
- Soliditeten var 15,4 % vid årets slut.
Rörelsemarginal
68,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
29,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,2 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
+9,9 % per år
2020 till 2023
Avkastning på eget kapital
31,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,89
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- \"Föräldrakooperativet Polarna\", ekonomisk föreningEK
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- &Thensome Holding ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB