Aktivt företag
Stockholm Tandläkarcenter AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Föremålet för bolagets verksamhet är att driva tandläkarpraktik, bedriva handel med dentalprodukter, äga och förvalta fast egendom, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 maj 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86230 Tandläkarverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kungsgatan 72
- Postnummer & ort
- 11122 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Stockholm Tandläkarcenter ABReg 2018-05-08
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
11.3 mkr
▲ 15.6%Årets resultat
15 tkr
▼ 99.4%Tillgångar
3.2 mkr
▼ 52.6%Eget kapital
1.0 mkr
▼ 73.0%Soliditet
32.0%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
14
Medelantal
Kassa & bank
952 tkr
▼ 64.6%Totala skulder
2.2 mkr
▼ 26.6%| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 11 259 376 | 9 736 456 | 8 206 223 | 6 880 387 | 480 693 |
| Övriga externa kostnader | 3 036 654 | 2 609 411 | 2 481 589 | 3 638 265 | - |
| Personalkostnader | 6 477 355 | 5 504 394 | 3 831 699 | 1 496 973 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 420 785 | 3 044 121 | 2 197 760 | 350 137 | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 424 194 | 3 041 965 | 2 085 040 | 309 769 | −1 925 557 |
| Resultat före skatt | 24 194 | 3 041 965 | 2 085 040 | 309 769 | - |
| Årets resultat | 14 583 | 2 411 332 | 1 980 460 | 309 769 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 623 764 | 3 406 809 | 4 189 800 | 4 972 741 | - |
| Omsättningstillgångar | 568 772 | 3 323 511 | 3 930 511 | 1 442 828 | - |
| Kassa & bank | 952 196 | 2 686 084 | 3 370 749 | 1 078 558 | - |
| Summa tillgångar | 3 192 536 | 6 730 320 | 8 120 311 | 6 415 569 | - |
| Eget kapital | 1 014 773 | 3 765 190 | 3 253 858 | 4 273 398 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | 0 | 1 318 612 | - |
| Kortfristiga skulder | 2 177 763 | 2 965 130 | 4 866 453 | 823 559 | - |
| Soliditet (%) | 32.0% | 56.0% | 40.0% | 67.0% | 61.0% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
3 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Stockholm Tandläkarcenter AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB