Aktivt företag
STOFRS AB
Översikt
Allt från gjutning av ett betonggolv till gjutning av betongplatta.
- Registrerat
- 1 juni 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 16559 HÄSSELBY
- Registrerat namn
- STOFRS ABReg 2023-06-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
4,2 mkr
▲ 63,8 %Årets resultat
395 tkr
▲ 227,8 %Tillgångar
1,6 mkr
▲ 78,6 %Eget kapital
454 tkr
▲ 107,0 %Soliditet
41,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▲ 94,3 %Totala skulder
882 tkr
▲ 50,5 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 4 158 890 | 2 539 225 | 624 906 |
| Övriga externa kostnader | 273 021 | 114 272 | 83 745 |
| Personalkostnader | 2 373 261 | 1 627 367 | 289 491 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 662 970 | 201 622 | 123 112 |
| Resultat e. fin. poster | 662 911 | 201 934 | 123 757 |
| Resultat före skatt | 497 911 | 151 934 | 93 757 |
| Årets resultat | 394 858 | 120 462 | 74 134 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 581 394 | 885 490 | 199 598 |
| Kassa & bank | 1 202 592 | 619 081 | 163 642 |
| Summa tillgångar | 1 581 394 | 885 490 | 199 598 |
| Eget kapital | 454 454 | 219 596 | 99 134 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 881 940 | 585 894 | 70 464 |
| Soliditet (%) | 41,0 % | 32,0 % | 61,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 625 tkr (2024) till 4,2 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 395 tkr, en nettomarginal på 9,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 41,0 % vid årets slut, ned från 61,6 % (2024).
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+63,8 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+158,0 % per år
2024 till 2026
Avkastning på eget kapital
86,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-05-31)
Registrerad: 2026-07-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2025-07-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2024-06-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässelby
Andra registrerade bolag med säte i Hässelby.
- 164 Nya internationella förskolan ABAB
- 321 Redovisningskonsult ABAB
- 360 Interim Solution ABAB
- 404 Solutions ABAB
- 59 Investeringslösningar ABAB
- 808Harmonies ABAB
- A & V Partners ABAB
- A M Frisör ABAB