Aktivt företag
Stomberg Travel AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-01
Aktiebolaget ska bedriva resebyråverksamhet, äga och förvalta värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 oktober 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 79120 Researrangemang
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skogsbruksvägen 20
- Postnummer & ort
- 65457 KARLSTAD
- Registrerat namn
- Stomberg Travel ABReg 2014-10-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,1 mkr
▲ 16,4 %Årets resultat
193 tkr
▲ 38,4 %Tillgångar
2,2 mkr
▼ 22,4 %Eget kapital
616 tkr
▼ 22,8 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
948 tkr
▼ 45,7 %Totala skulder
1,5 mkr
▼ 22,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 119 617 | 5 255 832 | 4 422 900 | 744 000 | 2 196 000 |
| Övriga externa kostnader | 975 565 | 885 582 | 701 894 | - | - |
| Personalkostnader | 996 554 | 971 936 | 833 530 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 182 838 | 128 432 | 77 544 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 193 007 | 139 412 | 78 707 | −558 000 | −587 000 |
| Resultat före skatt | 193 007 | 139 412 | 78 707 | - | - |
| Årets resultat | 193 007 | 139 412 | 78 707 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 24 964 | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 140 875 | 2 789 233 | 2 799 788 | - | - |
| Kassa & bank | 947 551 | 1 745 171 | 1 974 920 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 165 839 | 2 789 233 | 2 799 788 | - | - |
| Eget kapital | 616 130 | 798 124 | 1 533 712 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 549 709 | 1 991 109 | 1 266 076 | - | - |
| Soliditet (%) | - | 28,6 % | 54,7 % | 53,9 % | 86,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 744 tkr (2021) till 6,1 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 193 tkr, en nettomarginal på 3,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, researrangemang (SNI 79120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+16,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+29,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
31,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,38
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
6,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-07
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Karlstad
Andra registrerade bolag med säte i Karlstad.
- & Stenberg kommunikation ABAB
- 10:e ABAB
- 1209 ABAB
- 1234 Shopping ABAB
- 1st Modern ABAB
- 2 Bernhardsson ABAB
- 2c8 Business Solutions ABAB
- 2M Ventilation ABAB