Aktivt företag
StoneBjelk AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Aktiebolaget ska bedriva design och tillverkning av högtalare samt övriga ljudsystem för försäljning och uthyrning. Dessutom ska tjänster erbjudas för installation och anpassning av ljudsystem både till privat, företags och offentlig miljö.
- Registrerat
- 12 mars 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 26400 Tillverkning av hemelektronik
- Bransch (SNI)
- SNI 47403 Detaljhandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Svanevägen 28
- Postnummer & ort
- 21223 MALMÖ
- Registrerat namn
- StoneBjelk ABReg 2019-03-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
672 tkr
▲ 29,0 %Årets resultat
38 tkr
▲ 132,5 %Tillgångar
942 tkr
▼ 2,3 %Eget kapital
804 tkr
▲ 5,0 %Soliditet
85,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
59 tkr
▲ 12,9 %Totala skulder
138 tkr
▼ 30,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 671 847 | 520 774 | 659 256 | 308 246 | 90 813 |
| Övriga externa kostnader | 316 172 | 381 505 | 288 129 | 234 159 | 225 016 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 50 034 | −101 972 | 152 905 | −1 118 | −241 165 |
| Resultat e. fin. poster | 38 194 | −117 506 | 139 448 | −5 738 | −241 165 |
| Resultat före skatt | 38 194 | −117 506 | 139 448 | −5 738 | −241 165 |
| Årets resultat | 38 194 | −117 506 | 139 448 | −5 738 | −241 165 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 500 282 | 500 282 | 500 282 | 500 282 | 498 911 |
| Omsättningstillgångar | 441 387 | 463 594 | 631 103 | 500 344 | 362 822 |
| Kassa & bank | 58 753 | 52 050 | 11 964 | 84 438 | 97 139 |
| Summa tillgångar | 941 669 | 963 876 | 1 131 385 | 1 000 626 | 861 733 |
| Eget kapital | 804 169 | 765 975 | 883 480 | 744 032 | 800 828 |
| Långfristiga skulder | 137 500 | 186 996 | 237 000 | 249 500 | 50 000 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 10 905 | 10 905 | 7 094 | 10 905 |
| Soliditet (%) | 85,0 % | 79,0 % | 78,0 % | 74,4 % | 93,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 29,0 % jämfört med 2023, till 672 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 38 tkr, en nettomarginal på 5,7 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 85,0 % vid årets slut, upp från 74,4 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av hemelektronik (SNI 26400). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+29,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+29,7 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
4,7 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB