I konkurs

Stonebreaker Stockholm AB

AB Org.nr 5591628176
← Tillbaka

Översikt

Stensättning och markarbeten

Registrerat
19 juni 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Nej
Postnummer & ort
16554 HÄSSELBY
Registrerat namn
Stonebreaker Stockholm ABReg 2018-06-19

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Pågående processKonkurs, inledd 2026-10-07

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
5,2 mkr
▲ 6,6 %
Årets resultat
-43 tkr
▼ 118,5 %
Tillgångar
1,0 mkr
▼ 25,7 %
Eget kapital
131 tkr
▼ 59,6 %
Soliditet
12,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
725 kr
▼ 99,5 %
Totala skulder
881 tkr
▼ 5,7 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 5 249 691 4 925 495 2 340 877 1 929 000 760 000
Övriga externa kostnader 1 790 589 1 192 096 486 567 - -
Personalkostnader 3 159 158 3 431 495 1 177 228 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −87 717 401 713 310 872 - -
Resultat e. fin. poster −144 376 397 975 309 116 244 000 −61 000
Resultat före skatt −41 250 294 849 309 116 - -
Årets resultat −42 842 231 119 242 916 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 24 488 32 688 42 971 - -
Omsättningstillgångar 987 113 1 328 429 743 488 - -
Kassa & bank 725 144 786 414 417 - -
Summa tillgångar 1 011 601 1 361 117 786 459 - -
Eget kapital 130 637 323 479 287 360 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 880 964 934 512 499 099 - -
Soliditet (%) 12,9 % 29,8 % 36,5 % 51,9 % 8,9 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 760 tkr (2021) till 5,2 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en förlust på 43 tkr, en nettomarginal på −0,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 12,9 % vid årets slut, ned från 51,9 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+62,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−32,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
656 tkr
8 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Stonebreaker Stockholm AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

8 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-06 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-21 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-24 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-24 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-26 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-13 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-03 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-04-23 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Hässelby

Andra registrerade bolag med säte i Hässelby.

Alla företag i Hässelby →