Aktivt företag
Stonecastle Consulting & Invest AB
Översikt
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 september 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12151 JOHANNESHOV
- Registrerat namn
- Stonecastle Consulting & Invest ABReg 2023-10-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,5 mkr
▼ 3,1 %Årets resultat
265 tkr
▼ 52,0 %Tillgångar
768 tkr
▼ 7,7 %Eget kapital
493 tkr
▼ 14,7 %Soliditet
64,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
380 tkr
▼ 39,0 %Totala skulder
275 tkr
▲ 8,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 530 879 | 1 580 264 |
| Övriga externa kostnader | 277 553 | 152 621 |
| Personalkostnader | 919 102 | 729 144 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 333 722 | 696 280 |
| Resultat e. fin. poster | 334 060 | 696 311 |
| Resultat före skatt | 334 060 | 696 311 |
| Årets resultat | 265 250 | 552 863 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 29 572 | - |
| Omsättningstillgångar | 738 166 | 831 582 |
| Kassa & bank | 380 418 | 624 083 |
| Summa tillgångar | 767 738 | 831 582 |
| Eget kapital | 493 113 | 577 863 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 274 625 | 253 719 |
| Soliditet (%) | 64,0 % | 69,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 3,1 % jämfört med 2024, till 1,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 265 tkr, en nettomarginal på 17,3 %.
- Soliditeten var 64,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 56 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,1 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
53,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-10-31)
Registrerad: 2026-01-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-10-31)
Registrerad: 2025-01-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Johanneshov
Andra registrerade bolag med säte i Johanneshov.
- 08 bygg & måleri i johanneshov ABAB
- 08 Stockholm Ölstuga ABAB
- 08-City Kylteknik ABAB
- 1 Terapi ABAB
- 1000 Palm Trees Holding ABAB
- 1435mm ABAB
- 1652 Waxholm ABAB
- 19Labbet ABAB