Aktivt företag
Stonehill Consulting AB
Översikt
Företaget ska bedriva konsultuppdrag inom ekonomitjänster, lön- och personaladministration, bokföring, redovisning, förmedling av flygcharter och resebokningar samt därtill förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 september 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 79110 Resebyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 43658 HOVÅS
- Registrerat namn
- Stonehill Consulting ABReg 2022-09-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
▲ 2,2 %Årets resultat
446 tkr
▲ 0,8 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 37,4 %Eget kapital
833 tkr
▲ 41,9 %Soliditet
65,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
769 tkr
▲ 38,6 %Totala skulder
452 tkr
▲ 29,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 767 843 | 1 730 528 | 2 091 427 |
| Övriga externa kostnader | 176 138 | 145 100 | 183 702 |
| Personalkostnader | 1 021 555 | 1 030 456 | 1 265 976 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 570 178 | 554 882 | 641 749 |
| Resultat e. fin. poster | 571 908 | 562 078 | 646 458 |
| Resultat före skatt | 571 908 | 562 078 | 646 458 |
| Årets resultat | 446 032 | 442 483 | 509 094 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 284 903 | 935 089 | 857 555 |
| Kassa & bank | 768 645 | 554 699 | 618 966 |
| Summa tillgångar | 1 284 903 | 935 089 | 857 555 |
| Eget kapital | 832 609 | 586 577 | 534 094 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 452 294 | 348 512 | 323 461 |
| Soliditet (%) | 65,0 % | 63,0 % | 62,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 2,2 % jämfört med 2024, till 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 446 tkr, en nettomarginal på 25,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 65,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
32,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,2 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
53,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,84
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB