Aktivt företag

Stonemill AB

AB Org.nr 5566706767
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-18

Aktiebolaget ska bedriva försäljning och produktion av miljökatalysatorer samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
11 november 2004
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 20599 Tillverkning av övriga kemiska produkter
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Kontorsgatan 4
Postnummer & ort
25471 HASSLARP
Registrerat namn
Stonemill ABReg 2004-12-17

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2022
Omsättning
10,2 mkr
▲ 91,6 %
Årets resultat
363 tkr
▲ 4008,6 %
Tillgångar
3,9 mkr
▲ 54,7 %
Eget kapital
1,0 mkr
▲ 56,5 %
Soliditet
29,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
20 tkr
▼ 94,0 %
Totala skulder
2,7 mkr
▲ 45,7 %
Nyckeltal 20222021202020192018
Resultaträkning
Nettoomsättning 10 180 089 5 312 536 2 323 887 5 082 954 5 706 786
Övriga externa kostnader 617 134 391 247 297 966 451 380 -
Personalkostnader 828 021 743 018 611 455 754 392 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 620 755 9 778 −39 863 157 043 -
Resultat e. fin. poster 616 931 13 899 −44 523 184 400 31 221
Resultat före skatt 459 931 13 899 5 220 134 657 -
Årets resultat 363 281 8 842 112 101 827 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 653 649 754 782 714 378 675 777 -
Omsättningstillgångar 3 221 315 1 749 303 1 120 453 1 042 859 -
Kassa & bank 19 588 326 972 46 709 21 497 -
Summa tillgångar 3 874 964 2 504 085 1 834 831 1 718 636 -
Eget kapital 1 005 943 642 662 633 820 633 708 -
Långfristiga skulder 232 577 - - - -
Kortfristiga skulder 2 479 444 1 861 423 1 201 011 1 035 185 -
Soliditet (%) 29,2 % 25,7 % 34,5 % 39,1 % 33,4 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2022
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,3 mkr (2020) till 10,2 mkr (2022).
  • Årets resultat blev en vinst på 363 tkr, en nettomarginal på 3,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
  • Soliditeten var 29,2 % vid årets slut, ned från 39,1 % (2019).
Rörelsemarginal
6,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+91,6 %
2021 till 2022
Genomsnittlig tillväxt
+15,6 % per år
2018 till 2022
Avkastning på eget kapital
36,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
10,2 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Stonemill AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-24

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-17 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-16 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Hasslarp

Andra registrerade bolag med säte i Hasslarp.

Alla företag i Hasslarp →