Aktivt företag
Stora Götafors AB
Översikt
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Norra Ågatan 30
- C/o
- c/o Zandenbolagen AB
- Postnummer & ort
- 43135 MÖLNDAL
- Registrerat namn
- Stora Götafors ABReg 2016-04-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,8 mkr
▼ 0,5 %Årets resultat
489 tkr
▼ 45,6 %Tillgångar
76,9 mkr
▲ 0,2 %Eget kapital
7,2 mkr
▲ 7,3 %Soliditet
10,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,3 mkr
▼ 19,2 %Totala skulder
69,1 mkr
▼ 0,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 811 874 | 6 848 535 | 6 595 000 | 5 731 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 783 379 | 2 028 064 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 153 601 | 2 863 360 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 739 340 | 827 638 | −848 000 | 238 000 |
| Resultat före skatt | 627 340 | 927 638 | - | - |
| Årets resultat | 489 003 | 898 354 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 75 593 257 | 74 903 021 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 356 389 | 1 904 989 | - | - |
| Kassa & bank | 1 296 253 | 1 604 005 | - | - |
| Summa tillgångar | 76 949 646 | 76 808 010 | - | - |
| Eget kapital | 7 174 641 | 6 685 638 | - | - |
| Långfristiga skulder | 67 111 516 | 67 365 960 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 021 489 | 2 226 412 | - | - |
| Soliditet (%) | 10,0 % | 9,3 % | 1,8 % | 2,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 6,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 489 tkr, en nettomarginal på 7,2 %.
- Soliditeten var 10,0 % vid årets slut, upp från 2,8 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,67).
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,9 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
6,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Mölndal
Andra registrerade bolag med säte i Mölndal.
- .709 Media & Consulting ABAB
- +46 Transport ABAB
- 07x Invest ABAB
- 0x7F Consulting ABAB
- 1566 Holding ABAB
- 1745 Electric ABAB
- 22:22 Invest ABAB
- 2230 Invest ABAB