Aktivt företag
Storängen Bilvård AB
Översikt
Fordonsmekaninsk verkstad, rostskydsbehandling och rekonditionering.
- Registrerat
- 26 mars 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Harrstigen 6
- Postnummer & ort
- 64542 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Storängen Bilvård ABReg 2026-05-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
115 tkr
▼ 55,6 %Årets resultat
-66 tkr
▲ 19,1 %Tillgångar
21 tkr
▼ 41,0 %Eget kapital
11 tkr
▲ 123,3 %Soliditet
52,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
4 tkr
▼ 35,5 %Totala skulder
10 tkr
▼ 87,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 114 892 | 258 882 | 113 523 | 16 895 | 16 895 |
| Övriga externa kostnader | 59 043 | 82 190 | - | 107 255 | 107 255 |
| Personalkostnader | 101 598 | 230 009 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −65 179 | −80 583 | - | −110 656 | −110 656 |
| Resultat e. fin. poster | −65 684 | −81 150 | 9 160 | −110 656 | −110 656 |
| Resultat före skatt | −65 684 | −81 150 | - | −110 656 | −110 656 |
| Årets resultat | −65 684 | −81 150 | - | −110 656 | −110 656 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 15 712 | 31 422 | - | 62 842 | 62 842 |
| Omsättningstillgångar | 5 049 | 3 770 | - | 26 940 | 26 940 |
| Kassa & bank | 3 686 | 5 715 | - | 7 290 | 7 290 |
| Summa tillgångar | 20 761 | 35 192 | - | 89 782 | 89 782 |
| Eget kapital | 10 866 | −46 646 | - | 25 344 | 25 344 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 9 895 | 81 838 | - | 64 438 | 64 438 |
| Soliditet (%) | 52,3 % | -132,5 % | 32,6 % | 28,0 % | 28,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 55,6 % jämfört med 2023, till 115 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 66 tkr, en nettomarginal på −57,2 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 52,3 % vid årets slut, upp från 28,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,51).
- Omsättningen var högre än hos 7 % av bolagen med samma huvudbransch, allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−56,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−57,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−55,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+0,6 % per år
2022 till 2024
Balanslikviditet
0,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
115 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB