Aktivt företag
Storgrundet Fastighets AB
Översikt
Bolaget skall bedriva fastighetsrörelse, fastighetsförvaltning, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 november 1989
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Möllegatan 3
- Postnummer & ort
- 26332 HÖGANÄS
- Registrerat namn
- Storgrundet Fastighets ABReg 2017-10-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,5 mkr
▲ 4,0 %Årets resultat
1,1 mkr
▼ 47,6 %Tillgångar
30,2 mkr
▲ 0,5 %Eget kapital
28,7 mkr
▲ 0,3 %Soliditet
96,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
17,9 mkr
▲ 3,2 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 5,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 465 569 | 6 218 377 | 5 751 410 | 5 674 000 | 5 464 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 911 406 | 2 947 530 | 2 429 143 | - | - |
| Personalkostnader | 1 644 394 | 1 539 332 | 1 575 314 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 657 623 | 1 467 806 | 1 576 346 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 085 724 | 2 070 780 | 2 022 827 | 1 815 000 | 1 142 000 |
| Resultat före skatt | 1 085 724 | 2 070 780 | 2 022 827 | - | - |
| Årets resultat | 1 085 724 | 2 070 780 | 2 022 827 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 12 138 860 | 12 417 744 | 12 051 800 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 18 028 387 | 17 602 133 | 16 828 762 | - | - |
| Kassa & bank | 17 883 684 | 17 324 695 | 16 462 711 | - | - |
| Summa tillgångar | 30 167 247 | 30 019 877 | 28 880 562 | - | - |
| Eget kapital | 28 729 239 | 28 643 515 | 27 522 735 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 174 626 | 1 112 980 | 1 094 445 | - | - |
| Soliditet (%) | 96,0 % | 96,0 % | 96,0 % | 96,0 % | 96,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 5,5 mkr (2021) till 6,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 16,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 96,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
3,8 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
3,2 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höganäs
Andra registrerade bolag med säte i Höganäs.
- &PATTERN i Höganäs ABAB
- 1 Guldshop Höganäs ABAB
- 112:ans Däck ABAB
- 2 bröder Kök & Bar ABAB
- 2Ploughs ABAB
- 3 Plåt ABAB
- 4 Tassarnas Trim ABAB
- A & M Properties ABAB