Aktivt företag
Stormie Poodle AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Företaget har en produktions- och konsultverksamhet inom textil och miljö. Företaget jobbar med cirkulära affärsmodeller och ska upcycla, dvs förädla kasserade textilier främst från tvätterier, profilföretag och andra företag. De upcyclade produkterna ska säljas via e-handel och butik.
- Registrerat
- 6 september 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 13990 Övrig textilietillverkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Villavägen 24
- Postnummer & ort
- 18279 STOCKSUND
- Registrerat namn
- Stormie Poodle ABReg 2018-09-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7 tkr
▼ 86,5 %Årets resultat
-23 tkr
▲ 59,9 %Tillgångar
111 tkr
▲ 7,4 %Eget kapital
27 tkr
▲ 7,9 %Soliditet
24,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
20 tkr
▲ 56,0 %Totala skulder
84 tkr
▲ 7,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 063 | 52 236 | 49 449 | 105 461 | 237 165 |
| Övriga externa kostnader | 26 213 | 101 216 | 80 639 | 288 316 | 134 408 |
| Personalkostnader | 0 | 29 044 | 273 | 73 860 | 38 498 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −23 213 | −57 657 | −43 304 | 7 212 | −4 560 |
| Resultat e. fin. poster | −22 999 | −57 344 | −43 320 | 6 798 | −4 783 |
| Resultat före skatt | −22 999 | −57 344 | −43 320 | 6 798 | −4 783 |
| Årets resultat | −22 999 | −57 344 | −43 320 | 4 743 | −4 941 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 12 500 | 12 500 | 12 500 | 12 500 | - |
| Omsättningstillgångar | 98 712 | 91 016 | 112 286 | 136 195 | 192 714 |
| Kassa & bank | 19 611 | 12 573 | 39 819 | 59 537 | 104 273 |
| Summa tillgångar | 111 212 | 103 516 | 124 786 | 148 695 | 192 714 |
| Eget kapital | 27 314 | 25 313 | 38 657 | 81 977 | 77 234 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 83 898 | 78 203 | 86 129 | 66 718 | 115 480 |
| Soliditet (%) | 24,6 % | 24,4 % | 31,0 % | 55,1 % | 40,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en förlust på 23 tkr. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 24,6 % vid årets slut, ned från 55,1 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 4 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig textilietillverkning (SNI 13990). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−58,5 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
1,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-08-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-08-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stocksund
Andra registrerade bolag med säte i Stocksund.
- 1688 Sweden ABAB
- 2Gidefeldt ABAB
- 4minutemile ABAB
- A Farbe ABAB
- A Group ABAB
- A Group LM ABAB
- A R V Vintage Cars, AktiebolagAB
- A-mind Konsulter ABAB