Aktivt företag
Storms Schakt Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva grävmaskinrörelse och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 september 1986
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43991 Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sandlandet 18
- Postnummer & ort
- 57439 VETLANDA
- Registrerat namn
- Storms Schakt AktiebolagReg 1986-09-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 43,9 %Årets resultat
-88 tkr
▲ 26,7 %Tillgångar
1,5 mkr
▼ 3,1 %Eget kapital
610 tkr
▼ 12,6 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
542 tkr
▲ 123,0 %Totala skulder
935 tkr
▲ 4,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 353 411 | 940 248 | 2 369 391 | 2 182 000 | 3 432 000 |
| Övriga externa kostnader | 441 805 | 414 280 | 838 166 | - | - |
| Personalkostnader | 447 472 | 349 757 | 415 410 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 90 812 | −116 531 | −218 007 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −88 332 | −120 589 | −224 165 | −37 000 | −305 000 |
| Resultat före skatt | −88 332 | −120 589 | −224 165 | - | - |
| Årets resultat | −88 332 | −120 589 | −224 165 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 870 169 | 1 037 807 | 1 232 865 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 674 851 | 556 789 | 553 659 | - | - |
| Kassa & bank | 542 235 | 243 197 | 1 232 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 545 020 | 1 594 596 | 1 786 524 | - | - |
| Eget kapital | 610 186 | 698 518 | 819 107 | - | - |
| Långfristiga skulder | 783 870 | 834 389 | 752 848 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 150 964 | 61 689 | 214 569 | - | - |
| Soliditet (%) | - | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 43,9 % jämfört med 2024, till 1,4 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 88 tkr, en nettomarginal på −6,5 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 40 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare (SNI 43991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−6,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+43,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−20,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−14,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,47
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vetlanda
Andra registrerade bolag med säte i Vetlanda.
- 4S FOOD Sweden ABAB
- A Cson Invest ABAB
- A M Plåt & Ventilation ABAB
- A Thylens försäljnings ABAB
- A-bygg i Vetlanda ABAB
- Aayat Luxe ABAB
- AB Boken VetlandaAB
- AB Simnatorp Bil & MaskinAB