Aktivt företag

Strålskydd Radiation Shielding Europe AB

AB Org.nr 5562921295
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-12

Bolaget bedriver tillverkning, förädling, försäljning och konsultation för byggnadsprodukter och inredning inom strålningsskydd, samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
19 februari 1987
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46820 Partihandel med metaller och metallmalmer
Bransch (SNI)
SNI 23120 Bearbetning av planglas
Bransch (SNI)
SNI 46831 Partihandel med virke och andra byggmaterial
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Centralvägen 6
Postnummer & ort
17168 SOLNA
Registrerat namn
Strålskydd Radiation Shielding Europe ABReg 2007-11-15

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
8,6 mkr
▼ 35,5 %
Årets resultat
1,3 mkr
▼ 40,1 %
Tillgångar
14,7 mkr
▼ 18,5 %
Eget kapital
10,7 mkr
▼ 6,2 %
Soliditet
88,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
7,9 mkr
▼ 15,9 %
Totala skulder
1,0 mkr
▼ 69,5 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 8 581 855 13 303 634 12 683 261 11 740 837 12 429 752
Övriga externa kostnader 3 112 654 4 741 528 3 780 585 - -
Personalkostnader - - - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 063 173 2 909 497 2 555 489 - -
Resultat e. fin. poster 1 375 027 3 003 655 2 547 154 1 745 525 478 518
Resultat före skatt 1 670 027 2 753 655 2 298 154 - -
Årets resultat 1 295 911 2 165 146 1 815 185 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 282 519 371 692 15 000 - -
Omsättningstillgångar 14 456 376 17 712 028 15 001 462 - -
Kassa & bank 7 897 329 9 394 115 5 378 386 - -
Summa tillgångar 14 738 895 18 083 720 15 016 462 - -
Eget kapital 10 723 392 11 427 481 10 262 334 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 1 028 503 3 374 239 1 722 128 - -
Soliditet (%) 88,8 % 77,6 % 84,4 % 78,0 % 82,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen minskade med 35,5 % jämfört med 2023, till 8,6 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 1,3 mkr, en nettomarginal på 15,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 88,8 % vid årets slut, upp från 78,0 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med metaller och metallmalmer (SNI 46820). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−35,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−8,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
12,1 %
Årets resultat / eget kapital

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Strålskydd Radiation Shielding Europe AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-16

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-25 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-10 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Solna

Andra registrerade bolag med säte i Solna.

Alla företag i Solna →